Nad Ukrainą "pojawił się" samolot. Miał przesłanie dla Putina

Nad Ukrainą "pojawił się" samolot. Miał przesłanie dla Putina

Na radarach pojawił się nietypowy samolot
Na radarach pojawił się nietypowy samolot
Źródło zdjęć: © Flightradar24, dziejesie
Karolina Modzelewska
23.02.2023 15:13

Serwis Flightradar24 bywa źródłem ciekawy odkryć. Dzięki niemu można śledzić lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym, ale też nietypowych obiektów, jak ten, który nasz czytelnik zauważył nad Ukrainą. Chodzi o samolot z ważnym przesłaniem dla Władimira Putina.

W nocy z 23 na 24 lutego 2022 r. władze Ukrainy podjęły decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Od tego momentu nad jej terytorium nie pojawiają się samoloty cywilne, a latających tutaj wojskowych maszyn np. śmigłowców Mi-8, czy myśliwców Su-25 nie zobaczymy na radarach. Zdarzają się jednak wyjątki, na co zwrócił uwagę nasz czytelnik, który 23 lutego w serwisie Flightradar24 dostrzegł samolot "latający" nad Ukrainą. Poinformował nas o tym za pośrednictwem #dziejesie.

Samolot z przesłaniem dla Putina

Samolot najprawdopodobniej pojawił się na radarze za sprawą internautów, którzy sprzeciwiają się brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Niewykluczone, że w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na zbliżającą się rocznicę wybuchu wojny oraz opór stawiany przez Ukraińców. Szczególną uwagę w przypadku tej nieistniejącej maszyny przykuwa nazwa lotu: "FCKPUTN01". Jest ona nawiązaniem do angielskiego wyrażenia "f*ck you". W najdelikatniejszy sposób można je przetłumaczyć jako "odczep się".

To nie pierwszy raz, kiedy samolot z taką nazwą pojawił się na radarach. W marcu 2023 r. Antonov An-225 Mrija, czyli największy samolot świata zniszczony przez Rosjan, na chwilę "ożył". Maszyna była widoczna w serwisie Flightradar24 nad Kijowem. Lot również miał niecodzienną nazwę, było "FCKPUTIN". Podobne "nieistniejące" obiekty można też czasami zaobserwować nad Polską. Norbert Garbarek informował ostatnio o dronie 4A1101 oraz balonie TEST4A, które systematycznie pojawiają się nad Warszawą w serwisie Flightradar24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto przypomnieć, że serwis pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym i jest dostępny dla każdego w trybie online lub za pośrednictwem urządzeń z systemem iOS lub Android. Oczywiście zobaczymy w nim informacje jedynie o maszynach, które udostępniają dane o swoim położeniu. Jak wyjaśniają twórcy Flightradar24, jest to rozwiązanie łączące w sobie dane z kilku źródeł, w tym ADS-B, MLAT i danych radarowych. Są one łączone z danymi dotyczącymi rozkładów lotów i statusu lotów pochodzących od linii lotniczych i lotnisk.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie