Na Ziemi powstała nowa wyspa. NASA pokazuje zdjęcia

Na Ziemi powstała nowa wyspa. NASA pokazuje zdjęcia
Źródło zdjęć: © NASA | Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

13.12.2017 10:40, aktual.: 13.12.2017 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powstanie wyspy całkowicie zaskoczyło naukowców z NASA. Nie spodziewali się, że wytrzyma dłużej niż kilka miesięcy. Tymczasem najnowsze zdjęcia pokazują, że wyspa trzyma się całkiem dobrze.

Pod koniec grudnia 2014 r. wybuchł podmorski wulkan w królestwie Tonga. W wyniku erupcji, w powietrze wystrzelił gwałtowny strumień pary, popiołu i skał. Popiół wzbił się na wysokość 9 km w niebo. W 2015 roku osiadł, powstała nowa wyspa, ze szczytem o wysokości 120 m.

Obraz
© NASA | Materiały prasowe

Nowej wyspie nadano nazwę Hunga Tonga Hunga Ha'apai. Początkowo naukowcy sądzili, że wyspa utrzyma się zaledwie kilka miesięcy. Teraz okazuje się, że będzie w stanie wytrzymać przynajmniej od 6 do 30 lat.

Obraz
© NASA | Materiały prasowe

To pierwsza tego typu wyspa, która powstała na naszych oczach. Jej odkrycie przyniosło naukowcom sporo wiedzy na temat kształtowania się nowych lądów. Dzięki badaniu wyspy, udało się lepiej zrozumieć długowieczność i erozję nadającą kształt tego typu obiektom. Może to też pomóc w zrozumieniu podobnych cech w innych częściach Układu Słonecznego, szczególnie na Marsie.

Wyspa jest trzecią powstałą w wyniku "Surtseyan eruption" (erupcje pod powierzchnią wody na niskiej głębokości) w ciągu ostatnich 150 lat. Nazwa pochodzi od wyspy Surtsey, Islandzkiej wyspy, powstałej w podobny sposób.

Obraz
© NASA | Materiały prasowe

Ta 54-letnia wyspa, położona niedaleko Islandii, przetrwała kilka pierwszych miesięcy, dzięki podgrzanej gorącej wodzie morskiej wchodzącej w interakcję z popiołem. W ten sposób zachodzą reakcje zamieniające kruche i łatwo ulegające erozji skały, w twardszy materiał. Naukowcy z NASA twierdzą, że podobnie mogło być podczas powstawania Hunga Tonga Hunga Ha'apai.

Obraz
© NASA | Materiały prasowe
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także