Na terenie krakowskiego AGH powstało osiedle domków dla jeży

Na terenie krakowskiego AGH powstało osiedle domków dla jeży

 Osiedle dla jeży na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Osiedle dla jeży na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Łukasz Gšgulski, £ukasz G¹gulski
27.11.2020 14:08, aktualizacja: 02.03.2022 15:17

Jak informuje Nauka w Polsce PAP, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy pomysłu mówią, że motywacją była dla nich troska o zwierzęta. Domki umożliwią im bezpieczne przezimowanie.

Schronienia dla jeży wykonano z maty słomianej wypełnionej liści. Wszystkie domki razem tworzą kompleks długi na ok. 18 m, szeroki na ok. półtora metra. Co najciekawsze, jak opisuje PAP, konstrukcje te zbudowane są na podobieństwo głównego gmachu uczelni wraz z budynkami pobocznymi, połączonymi ze sobą tunelami.

Pomysłodawcy projektu chcieli, żeby w ten sposób jeże poczuły, że naprawdę mieszkają w AGH. Formalnie konstrukcja ta funkcjonuje jako "instalacja artystyczna".

Będą kolejne domki

Pomyśleli oni też o kwestii dostępności i bezpieczeństwa przemieszczania się pomiędzy budynkami przez jeże, dlatego wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli. 

– To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt – powiedziała PAP Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.

Dodała też, że w przyszłości pojawi się jeszcze jedno lub dwa takie miniosiedla, ale nie już nie tak rozbudowane jak to pierwsze.

Źródło: Nauka w Polsce

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)