Na czwartej fali się nie skończy? Epidemiolog prognozuje

Na czwartej fali się nie skończy? Epidemiolog prognozuje
Źródło zdjęć: © Getty Images | Morris MacMatzen
Adam Gaafar

02.07.2021 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wariant Delta przyczynił się w wielu państwach do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. Szwajcarski epidemiolog Didier Petit podkreśla, że wciąż nie można mówić o końcu pandemii. W jego ocenie w najbliższym czasie możemy spodziewać się nie jednej, ale kilku fal koronawirusa.

Petit stał w przeszłości na czele niezależnej komisji, która oceniała skuteczność walki z COVID-19 we Francji. Podczas środowych obrad komisji spraw społecznych francuskiego senatu epidemiolog podzielił się swoimi uwagami na temat kolejnych fal pandemii.

Stwierdził, że koronawirus nigdy nie zniknie i "trzeba będzie z nim żyć przez wiele lat". Petit przewiduje, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się "czwartej, a nawet piątej i szóstej fali epidemii". Epidemiolog przyznał przy tym, że obowiązkowe szczepienia dla wszystkich to "trudny temat".

Dzień wcześniej francuski minister zdrowia Olivier Véran przekazał, że wariant Delta rozwija się i stanowi obecnie 20 proc. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju. Zaznaczył, że jest to wariant bardziej zaraźliwy niż brytyjski i powoli staje się on dominujący. Zapewnił jednocześnie, że można go pokonać "dzięki szczepieniom i systematycznym badaniom".

Aby zapobiec kolejnej fali epidemii, której nadejście spodziewane jest już we wrześniu, francuski rząd zamierza do końca sierpnia zaszczepić 40 mln obywateli jedną dawką oraz 35 mln dwiema dawkami. Do wtorku (29 czerwca) pierwszą dawkę otrzymała już połowa Francuzów (33,69 mln osób). W pełni zaszczepionych jest już natomiast 22,26 mln obywateli, co stanowi ponad 32 proc. populacji.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)