Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy telewizor?

Dobrej klasy telewizor to nie tylko możliwość oglądania telewizji w wysokiej jakości, ale także coraz częściej możliwość korzystania z zasobów internetu, granie na konsoli, łączenie się ze smartfonem itd. Wszystko dlatego, że dziś telewizor to centrum domowej rozrywki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy telewizor?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Jeśli myślicie, że telewizory stają się coraz mniej popularne, a ich miejsce zastępuje ekran komputera lub urządzenia mobilnego, liczby wyprowadzą Was z błędu. Polacy wymieniają telewizor średnio co sześć lat podaje portal interia.pl. Co roku w naszym kraju sprzedaje się około 2,2 mln odbiorników TV. Na taki zakup rodacy przeznaczają średnio 1,9 tys. zł, jednak z roku na rok kwota ta się zwiększa. Zmieniają się również nasze wymagania - coraz częściej stawiamy na dużą przekątną ekranu, najlepiej powyżej 55 cali oraz na jakość Ultra HD i funkcję Smart TV.

- Kupując telewizor, Polacy zwracają uwagę przede wszystkim na przekątną ekranu i wybierają 55-60-calowe urządzenia. Dodatkowo dużą uwagę przywiązują do jakości i funkcji odbiornika – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Ważna jest także cena telewizora. Najczęściej szukamy urządzenia o dobrych parametrach, ale nie chcemy wydać na niego zbyt wiele pieniędzy. Z tego właśnie powodu wyprzedaże i promocje telewizorów cieszą się tak dużą popularnością. Czasami okazja zakupowa pojawia się z dnia na dzień, ale problemem mogą okazać się pieniądze. Część osób decyduje się wtedy na zaciągnięcie pożyczki, żeby zdobyć wymarzony model telewizora w atrakcyjnej cenie – dodaje specjalista TAKTO Finanse.

Rozmiar ekranu najważniejszy

Wielkość telewizora jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się klienci, kupujący tego rodzaju sprzęt. Wybór rozmiaru ekranu jest uzależniony od upodobań, ale również od wielkości pomieszczenia i możliwości finansowych kupującego. Na duży telewizor 55- czy 60-calowy mogą sobie pozwolić tylko konsumenci mający duże mieszkanie oraz przestronny salon. Na mniejszej powierzchni lepiej sprawdzi się średniej wielkości ekran od 32 do 40 cali.

Wybierając odbiornik, warto zmierzyć odległość od ściany, na której będzie telewizor, do sofy czy kanapy, z której będzie się oglądało programy. Wzrok widza powinien obejmować cały wyświetlacz, bez konieczności rozglądania się na boki. Według badań najlepszy rozmiar telewizora to taki, którego przekątna stanowi 1/3 odległości od ekranu do kanapy.

Technologia podświetlania matrycy i rozdzielczość

Obecnie na rynku znajdziemy telewizory, w których stosuje się kilka technologii podświetlania matrycy. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Ekrany LED wyposażone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny oparty na zmianie polaryzacji światła. Technologia ta gwarantuje oglądającemu dobrą jasność obrazu, która sprawdza się przede wszystkim podczas oglądania telewizji w ciągu dnia.

Ekrany z matrycą OLED przyniosły rewolucyjne zmiany w telewizorach. Technologia ta daje bardzo dokładny obraz, a do tego może sterować światłem pojedynczych pikseli. Rozwiązanie to umożliwia uzyskanie idealnej czerni oraz kontrastu.

Rozdzielczość ekranu to dla widza podstawowy parametr wyświetlacza. Dzięki niej otrzymujemy określoną jakość obrazu. Obecnie za najlepszą jest uważana technologia 4K (3840×2160 pikseli), która daje najlepszą jakość obrazu, ale takie telewizory są najdroższe. Mniejszą rozdzielczość zapewniają odbiorniki Full HD (1920×1080 pikseli). Najtańsze są telewizory HD Ready (1366×768 pikseli), ale wyświetlany obraz jest również najniższej jakości.

Inne technologie i funkcje

Obecnie dużą popularnością wśród nabywców telewizorów cieszy się technologia Smart TV. Rozwiązanie to daje możliwość instalacji dodatkowych aplikacji i oglądania za darmo lub odpłatnie seriali i filmów za pomocą VOD. Do tego taki telewizor jest wyposażony w system operacyjny i bliżej mu do smartfonu lub tabletu niż do klasycznego odbiornika TV. To tzw. inteligentne telewizory.

Przy wyborze odbiornika TV warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Na rynku znajdziemy modele o częstotliwości 60, 100, 120, 240 Hz, a nawet więcej. Większa częstotliwość odświeżania na sekundę to lepsza płynność ruchu i większa dynamika obrazu.

Obecnie większość dostępnych telewizorów jest wyposażona w dekoder STB, tuner telewizji cyfrowej, który umożliwia odbieranie bezpłatnych kanałów. Dodatkowo nowoczesne odbiorniki posiadają łącze USB, DLNA, MHL oraz mają funkcję PiP (Picture in Picture) pozwalającą na oglądanie dwóch kanałów jednocześnie. Oczywiście najbardziej zaawansowane telewizory mają dużo więcej technologii i funkcji, ale w rzeczywistości w codziennym użytkowaniu nie zawsze jest wykorzystywany jej potencjał.

Jak sfinansować zakup telewizora?

Ceny telewizorów są różne i wahają się od 1 tys. do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najnowsze modele potrafią kosztować tyle, co nowy samochód w salonie. Koszt odbiornika zależy od wielkości, marki, parametrów, technologii i funkcji. W wielu przypadkach zakup nowoczesnego telewizora z bieżącego budżetu domowego jest niemożliwy. Co w takiej sytuacji?

Najlepsze rozwiązanie to oczywiście skorzystanie z oszczędności. Wiele osób nie ma jednak na tyle cierpliwości, żeby odkładać pieniądze przez kilka miesięcy i czekać z zakupem nowego odbiornika TV. Trudno także powstrzymywać się od zakupu telewizora, gdy dotychczasowy uległ awarii, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że telewizor to jedno z najczęściej użytkowanych w domu urządzeń.

Rozwiązaniem może okazać się zaciągnięcie pożyczki. Najszybciej pożyczymy pieniądze na rynku pozabankowym. Takie pożyczki są dostępne przez internet, a formalności mają ograniczone do minimum. Zamiast chwilówki warto jednak wybrać pożyczkę na raty, dzięki której zdobędziemy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Potem można spłacać je w ratach przez kilka lat.

Technologie używane w telewizorach ciągle się rozwijają. Każdego roku na rynek wychodzą odbiorniki coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane. Wkrótce ma pojawić się rozdzielczość 8K i sztuczna inteligencja w odbiornikach TV. Kupując telewizor, warto jednak kierować się nie tyle modą, ile naszymi potrzebami. Taki sprzęt powinien mieć te funkcje, których będziemy rzeczywiście używali.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)