Myśliwiec przyszłości F‑35 udowodnił swoją wartość. Podczas ćwiczeń uzyskał wynik 20:1
20 strąconych maszyn przeciwnika i tylko jedna strata własnej. Ten imponujący wynik samoloty F-35 uzyskały w ćwiczeniach Sił Powietrznych USA
F-35 Lightning to amerykański myśliwiec przyszłości, który ma zastąpić kilka modeli dotychczasowo używanych samolotów w amerykańskich siłach zbrojnych, między innymi F-16. Chociaż prace na F-35 jeszcze się nie zakończyły to jest on już najdroższym samolotem w historii. Jego budowa wielokrotnie już przekraczała planowany czas zakończenia oraz budżet. Dodatkowo liczne usterki i problemy spowodowały, że cały projekt był mocno krytykowany. Eksperci zarzucali też F-35 niską wartość bojową, bo podczas ćwiczeń przegrywał potyczki ze starszymi maszynami. Jednak samolot udowodnił swoją przydatność na początku tego roku na ćwiczeniach lotniczych „Red Flag” w stanie Nevada.
„Red Flag” to ćwiczenia na dużą skalę Sił Powietrznych USA. Odbywają się one kilka razy w roku w bazie powietrznej Nellis niedaleko Las Vegas. W ćwiczeniach na początku lutego 2017 po raz pierwszy w historii wzięły udział F-35A (czyli samoloty w konfiguracji przeznaczonej dla US Air Force, oprócz tego jest jeszcze wersja B dla US Marine Corps oraz wersja C dla US Navy). Podczas ćwiczeń 4 myśliwce F-35 współdziałały z 4 myśliwcami F-22 Raptor, i razem zestrzeliły 20 samolotów „przeciwnika” tracąc przy tym tylko jedną maszynę. Dodatkowo ćwiczenia zostały przeprowadzone na „silnie bronionym obszarze”, w którym działanie przy użyciu starszych maszyn byłoby prawie niemożliwe.
Takie możliwości F-35 zawdzięczają zbudowaniu ich w technologii stealth, czyli niskiej wykrywalności przez radary. Podczas ćwiczeń F-35 zniszczyły baterie rakiet przeciwlotniczych, same pozostając nienamierzone, a także nakierowywały ataki bombowców B-1B, dzięki czemu te mogły wykonać misję skuteczniej niż zwykle.
W raporcie po ćwiczeniach generał Sił Powietrznych USA Jerry D. Harris powiedział, że zdolności F-35 przewyższają wszelkie oczekiwania. Dodatkowo ich możliwości do zbierania i przekazywania informacji sprawiają, że towarzyszące im samoloty także skuteczniej wykonują swoje zadania. Warto też zauważyć, że podczas ćwiczeń samoloty „przeciwnika” były pilotowane przez doświadczonych pilotów, podczas gdy *za sterami F-35 zasiedli piloci, którzy dopiero ukończyli szkołę. *