Myślisz o przeniesieniu numeru? Teraz będzie znacznie łatwiej
Operatorzy ostro walczą o pozyskanie uwagi klientów i dla tych, którzy myślą o zmianie oferty i jednoczesnym przeniesieniu numeru zawsze mają ciekawe oferty, często lepsze od tych standardowych. Dzięki tzw. ustawie antyterrorystycznej przeniesienie numeru do innej sieci będzie jeszcze łatwiejsze.
Procedura przeniesienia numeru jest bardzo prosta i wymaga minimum formalności po naszej stronie. Warto pamiętać, że mogą z niej skorzystać osoby mające telefon w ofercie abonamentowej, ale także wszyscy ci, którzy korzystają z ofert na kartę. Co ma z tym wspólnego wspomniana wcześniej ustawa?
Jak zarejestrować kartę SIM i jakie są potrzebne do tego dokumenty?
Ustawodawca wprowadził obowiązek rejestracji wszystkich kart SIM w Polsce. Oznacza to, że jeśli tego nie zrobimy, to nasz telefon (a dokładniej karta SIM) zostanie wyłączony w lutym 2017. Nie będzie miało znaczenia, czy mamy aktywne konto i doładowane środki – zgodnie z prawem niezarejestrowane numery będą musiały zostać dezaktywowane. Z rejestracji karty płynie jednak istotna korzyść – tylko numery telefonów przypisane do konkretnego właściciela mogą zostać przeniesione do innej sieci. Przykładowo, jeśli kupiliśmy nasz starter np. w kiosku i nie dokonaliśmy jego rejestracji, to mimo iż jesteśmy posiadaczami karty SIM, nie będziemy mogli przenieść numeru do innej sieci. Operatorzy dbają o to, aby mieć 100 proc. pewność, do kogo należy dany numer telefonu. Zdarzały się bowiem przypadki, że w salonach pojawiały się nieuczciwe osoby, które próbowały zarejestrować na siebie cudzy numer telefonu – np. atrakcyjny, złoty numer.
Warto zatem zarejestrować swój numer, tym bardziej że obecnie można na tym skorzystać dodatkowo –. operatorzy kuszą atrakcyjnymi dodatkami np. 1000 minut na połączenia i 10 GB internetu za sam fakt dokonania darmowej rejestracji.
Jak wygląda przeniesienie numeru w praktyce? Sprawdziliśmy to na przykładzie salonu Orange. Udaliśmy się do niewielkiego punktu w jednej z galerii handlowej. Cała procedura zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Konsultanci Orange wykonują za nas całą pracę i załatwiają wszystkie formalności. Wystarczy posiadać zarejestrowany u dotychczasowego operatora numer i dowód osobisty. Po potwierdzeniu tożsamości podpisujemy wniosek o przeniesienie numeru oraz upoważnienie do załatwienia formalności w naszej sprawie. To Orange w naszym imieniu wypowie dotychczasową umowę i zajmie się przeniesieniem numeru. Dotychczasowy operator ma 6 godzin roboczych na to, aby zweryfikować twoje dane - a dokładnie na to, czy dane z dowodu osobistego zgadzają się z tymi, które przypisane są do numeru telefonu. Jeśli nasza dotychczasowa oferta nie wymaga odczekania okresu wypowiedzenia, to jeśli wniosek złożymy rano, już po południu będziemy mogli się cieszyć nową, lepszą ofertą.
Jak zatem widać, procedura jest bardzo prosta, a wszystko co musimy zrobić, to udać się do salonu i złożyć podpis w stosownych miejscach.
Artykuł powstał we współpracy z Orange.