MWC: smartfony odtwarzające HDTV to rzeczywistość

MWC: smartfony odtwarzające HDTV to rzeczywistość

MWC: smartfony odtwarzające HDTV to rzeczywistość
Źródło zdjęć: © IDG.pl
16.02.2010 12:00, aktualizacja: 16.02.2010 12:13

Qualcomm i ST-Ericsson zaprezentowały podczas Mobile World Congress koncepcyjne smartfony, które po podłączeniu do telewizora mogą bez problemu odtwarzać materiały wideo w jakości HD.

Producenci układów mobilnych zaprezentowali podczas targów Mobile World Congress podzespoły, które już niedługo zmienią smartfony w prawdziwe centra multimedialnej rozrywki.

Obraz
© Qualcomm z MSM763. (fot. IDG.pl)

Jedną z najciekawszych funkcji smartfonów wyposażonych w nowoczesne układy, jest możliwość podłączenia ich do odbiorników TV za pomocą kabla HDMI (High-Definition Multimedia Interface) i odtwarzanie na zewnętrznym ekranie materiałów w jakości HD (1080p).

Pierwszą zaprezentowaną podczas Mobile World Congress mobilną platformą sprzętową oferującą powyższe rozwiązanie jest U850. firmy ST-Ericsson. Rzecznik firmy powiedział na MWC, że urządzenia zbudowane z wykorzystaniem tej technologii trafią do sprzedawców w pierwszej połowie 2011 roku.
Główny konkurent ST-Ericsson, koncern Qualcomm nie pozostał w tyle i pokazał na MWC koncepcyjnego smartfona opartego o rozwiązanie MSM7630. Urządzenie w pełni obsługuje format 720p i pozwala na odtwarzanie wideo z nawet czterech różnych źródeł jednocześnie. Gotowy produkt ma trafić na rynek jeszcze w tym roku. Rzecznik Qualcomm dodał, że firma również pracuje nad mobilnymi chipsetami, które wprowadzą do smartfonów możliwość odtwarzania filmów HD (1080p). Gotowe produkty pojawią się również w 2011 roku.
Obecnie użytkownicy smartfonów mogą podłączać urządzenia do odbiorników telewizyjnych za pomocą kabla. Firma ST-Ericsson zapowiada jednak, że wiodący producenci kończą już pracę nad technologią umożliwiającą przekazywanie tych samych danych za pomocą bezprzewodowych rozwiązań 802.11. oraz DLNA (Digital Living Network Alliance).
ST-Ericsson i Qualcomm to nie jedyni producenci, którzy pracują nad wprowadzeniem HD do smartfonów. Wystarczy wspomnieć, że najnowsza zapowiadana, trzecia wersja Symbiana, będzie również posiadać możliwość zintegrowanej obsługi HDMI. Rzecznik Symbian Foundation zapowiedział też, że oprogramowanie także umożliwi odtwarzanie treści wideo w jakości 1080p. Symbian w wersji 3 pojawi się w trzecim kwartale tego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)