Mundial na dużym ekranie – jaki projektor do domu?

Projektor to urządzenie, które nie musi być wykorzystywane jedynie w szkołach, biurach czy w kinach. Własny egzemplarz, idealny do wyświetlania ulubionych filmów czy rozgrywek sportowych, możemy mieć za kilka tysięcy złotych.

Mundial na dużym ekranie – jaki projektor do domu?
Źródło zdjęć: © iStock.com | wavebreakmedia
Sylwia Ścibak

26.06.2018 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projektor – dlaczego warto?

Na obecną chwilę żaden sprzęt nie jest w stanie zapewnić takiej jakości wyświetlanego obrazu co telewizor, jednak niektórzy wciąż decydują się na zakup projektora. Urządzenie to, często zwane rzutnikiem, ma bowiem bardzo istotną zaletę: przekątna wyświetlanego obrazu jest nieporównywalnie większa od obrazu wyświetlanego przez największe telewizory obecnie dostępne na rynku. Cena jest równie ważna: dobrej jakości projektor to wydatek kilku tysięcy złotych, natomiast dobrej jakości telewizor 80-calowy potrafi kosztować kilkanaście, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poza tym projektor to urządzenie przenośne, więc jeśli mamy ochotę na kino pod chmurką, to wystarczy nam tak naprawdę ściana lub ekran projekcyjny, dostęp do gniazdka sieci elektrycznej (albo nie, jeśli urządzenie ma akumulator) oraz odpowiednie okablowanie (albo nie, jeśli rzutnik obsługuje technologię DLNA). To ważne kwestie zwłaszcza dla miłośników filmów czy zapalonych kibiców, dla których liczą się iście kinowe wrażenia.

Projektor do domu – jaki?

Na rynku znajdziemy przeróżne rzutniki, które przeznaczone są do wyświetlania różnych obrazów, zarówno statycznych i szczegółowych, jak i dynamicznych i barwnych. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, a więc na jasność, kontrast, rozdzielczość, żywotność lampy, technologię wyświetlanego obrazu i kulturę pracy.

Warto najpierw zwrócić uwagę na technologię wyświetlania obrazu. Najczęściej wybierane są dwa rodzaje rzutników: DLP i LCD. Urządzenia DLP świetnie odwzorowują czerń i biel, wyświetlają bardziej łagodny, płynniejszy obraz, ale często powodują tzw. efekt tęczy (migotanie barw widmowych). Projektory LCD generują jaśniejszy, mocniej nasycony obraz o jaskrawych kolorach.

Jednym z najważniejszych parametrów jest jasność podawana w lumenach. To od tej wartości zależy, jak bardzo obraz będzie widoczny w naturalnym lub sztucznym świetle, a więc jak bardzo będzie jasny. Do zaciemnionych pomieszczeń nada się sprzęt do 2500 lumenów. Do seansów w świetle dziennym przeznaczony jest zwykle sprzęt od 2500 do 5000 lumenów i więcej. Najlepszy kontrast do kina domowego ma poziom 6000:1 i więcej. Rozdzielczość to kolejny istotny parametr. Najlepszym wyborem do kina domowego będzie Full HD, chociaż niektóre sprzęty oferują wyświetlanie obrazu nawet w 4K.

Warto też pamiętać o żywotności lampy i głośności pracy projektora. Żywotność lampy zależy oczywiście od tego, ile i jak długo oglądamy, jednak czasem jej wymiana bywa nieopłacalna, więc po latach dobrze jest zdecydować się na kupno nowego modelu rzutnika. Głośność pracy to cecha wbrew pozorom nieistotna, ale warto wiedzieć, że im głośniejszy wentylator, tym bardziej może nam przeszkadzać w seansie. Akceptowalny hałas oscyluje w granicach 30 decybeli.

Obraz
© Fotolia | philippe Devanne
poradnik kupującegoprojektorrzutnik
Komentarze (4)