Multimedialny Epson EB-X6 - test

Multimedialny Epson EB‑X6 - test

Multimedialny Epson EB-X6 - test
22.01.2009 10:46, aktualizacja: 22.01.2009 11:52

Epson EB-X6 to jeden z najtańszych i najprostszych projektorów w ofercie Epsona. Mimo braku funkcji dostępnych w droższych modelach, wydaje się być całkiem ciekawą propozycją dla biura, czy domowych zastosowań. Zgrabny, niewielki projektor przyda się także w podróży, jednak znacznie częściej będzie wykorzystywany do zastosowań stacjonarnych.
Wiadomo, obraz wyświetlany na całej ścianie cieszy o wiele bardziej, niż 20 cali monitora, czy 40 cali telewizora, jednak oprócz samej wielkości, ważna jest także jakość. Do naszej redakcji trafił właśnie ten model, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej.

Zawartość zestawu

Oprócz samego projektora w zestawie znajduje się zestaw kabli umożliwiających połączenie projektora z komputerem (także przez port USB), zestaw instrukcji obsługi, etui podróżne oraz niewielki pilot zdalnego sterowania. Jest on naprawdę niewielki i w całości mieści się w dłoni. Wadą takiego rozwiązania są bardzo małe przyciski, które dodatkowo niczym się od siebie nie różnią, co utrudnia intuicyjną obsługę w ciemnym pomieszczeniu. To, co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło tuż po wyciągnięciu sprzętu z pudełka, to jego niewielka waga. Epson EB-X6 waży zaledwie 2,8kg co czyni go urządzeniem łatwym do przenoszenia i transportu.

Obraz
© Projektor EPSON EB-X6

Podstawowe parametry
Epson korzysta z technologii 3LCD, która wykorzystuje do projekcji obrazu trzy, zamiast jednego panelu, dzięki czemu obraz staje się bardziej ostry, wyraźny i lepiej nasycony kolorami. Nie mniej jednak, aby cieszyć się dobrą jakością obrazu musimy pamiętać od odpowiedniej odległości projektora od powierzchni, na której wyświetlamy obraz. Podobnie na nic nam nowoczesna technologia 3LCD, kiedy wykorzystujemy do przesyłu obrazu złącze USB. Taki tryb nadaje się tylko do wyświetlania prezentacji lub statycznych zdjęć. Produkt Epsona potrafi wygenerować obraz w maksymalnej rozdzielczości 102. x 786 pikseli przy kontraście 2000:1. Są to wystarczające wartości dla zastosowań biurowych, czy przy zastosowaniach multimedialnych, jednak dla miłośników kina domowego to raczej za mało. Nie do tego jednak został stworzony ten projektor. Producent zachwala swoje urządzenie, jako idealny, multimedialny sprzęt do biur i szkół, a zatem pod tym kontem staraliśmy się oceniać ten model.

Możliwości
Nie jest to pierwszy projektor Epsona, który mieliśmy w redakcji, a zatem menu ekranowe jak i jego układ był nam znany z wcześniejszych modeli. Niezmiennie mamy tutaj do czynienia z bardzo wysoką ergonomią oraz przejrzystym, czytelnym rozkładem poszczególnych funkcji. Do dyspozycji dostajemy kilka predefiniowanych trybów pracy takie jak: Gra, Prezentacja, Tekst, Kino (parametry dopasowane do ciemnych pomieszczeń), Zdjęcia, Sport (dedykowany do oglądania telewizji), RGB oraz Tablica (służący do wyświetlania obrazów na ciemniejszych powierzchniach). Epson dość dobrze dostroił wszystkie tryby pracy i nie będziemy zmuszeni zbyt często sięgać do ręcznych ustawień jasności, czy nasycenia barw, chyba, że projektor będzie nam służył jako element kina domowego.

Obraz
© Przykładowy ekran menu EB-X6

Jedyne czego nam tutaj brakuje, to większych możliwości korekcji geometrii obrazu. Projektor automatycznie (w zakresie 30 stopni) reguluje zniekształcenia trapezoidalne, jednak wymagane jest, aby projektor znajdował się dokładnie na wprost ekranu lub ściany. Jeśli zmuszeni będziemy ustawić projektor pod kątem, to w EB-X6 nie uda się nam idealnie skalibrować geometrii obrazu. Jedyne, co możemy to ręcznie zmienić wspomniane wcześniej zniekształcenia trapezoidalne oraz wyostrzyć obraz zewnętrznym pierścieniem przy soczewce – za mało.
Do projektora możemy podłączyć źródła obrazu na kilka sposobów. Do zwykłej prezentacji wystarczy złącze USB. Projektor automatycznie „zestawi”. połączenie z komputerem i po kilku sekundach i klikach myszką na ekranie wyświetli obraz. Do dyspozycji otrzymujemy także złącza S-Video, kompozytowe i standardowe VGA.

Sterowanie
Sterowanie urządzeniem jest bardzo proste. Panel umieszczony na wierzchniej stronie projektora oraz pilot odwzorowujący jego przyciski, a dodatkowo wyposażony w klawisze pomocne przy prezentacji: PageUP oraz PageDown, nie sprawiają problemów i przeciętnie zaawansowany użytkownik poradzi sobie z obsługą X6 bez otwierania instrukcji obsługi.

Jakość obrazu
Zacznijmy od jasności. 2200 ANSI lumenów to wartość, która pozwala na pracę nawet w jasnych pomieszczeniach. Ustawiliśmy projektor w redakcji w ciągu dnia i przy włączonym górnym oświetleniu pokoju. Mimo niesprzyjających - jak dla projektora warunków - obraz wciąż pozostawał wyraźny i czytelny, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku prezentacji. Oczywiście kolory straciły na wyrazistości, podobnie kontrast, jednak wciąż jakość obrazu była na akceptowalnym poziomie. Dużą poprawę jakości obrazu daje skorzystanie z ekranu i jednak choćby lekkie zaciemnienie pomieszczenia. Obraz staje się natychmiast żywy, wyraźny o dobrej kolorystyce, choć w naszym odczuciu nieco za ciepły. Mimo, że nie jest to projektor typowo filmowy, to do dynamiki obrazu, wyrazistości i odwzorowania szczegółów nie możemy się za bardzo przyczepić. Nie jest tak dobrze jak w projektorach z wyższej półki, jednak robiąc sobie przerwę w pracy na film, nie będziemy narzekać na jakość obrazu. Tutaj jednak warto poświęcić chwilę na ręczne
dostrojenie parametrów jasności, kontrastu i barw, bo standardowe ustawienia nie sprawdzają się w tym wypadku.
Ostrość projektora jest bez zarzutu, podobnie nie zaobserwowaliśmy żadnego rozmycia w rogach ekranu. Tak dobrze nie było już z geometrią obrazu, gdyż testowy ekran wyświetlający odpowiednio dobrane kształty i linie wskazał na pewne niedociągnięcia projektora na tym polu.

Obraz

Podsumowanie
Epson EB-X6 nie jest projektorem dla kinomaniaka, ale za to będzie sprawdzonym i solidnym partnerem w biurze, w szkole, czy też jako sprzęt uniwersalny dla niewymagającego użytkownika. Lampa typu E-TORL jest w stanie świecić nawet przez 400. godzin, co jest przyzwoitym wynikiem. Zaletą jest także gotowość do pracy już po 5 sekundach od włączenia urządzenia i roczna gwarancja na lampę. Jako zaletę należy uznać także umiarkowane zapotrzebowanie na energię elektryczną – podczas pracy pobór prądu wynosi 231W. Drobne niedociągnięcia w geometrii obrazu czy kolorystyce nie stanowią problemu, ani też nie przeszkadzają w codziennej pracy, zatem jako projektor do szerokich zastosowań biurowych i okazyjnej rozrywki możemy go śmiało polecić. Projektor można kupić w cenie około 2200 zł.

Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)