Multimedialna obudowa twardziela
Jeśli szukasz urządzenia, które łączyłoby w sobie funkcjonalnoś ć magnetowidu, przenośnego dysku twardego, odtwarzacza filmów w różnych formatach i dysku sieciowego, to obudowa EMPREX ME1 może zaspokoić twoje wymagania.
Na pierwszy rzut oka, urządzenie wygląda jak typowa obudowa do dysku 3,5-cala, jednak dołączony zestaw kabli, pilot zdalnego sterowania oraz gniazda wejścia i wyjścia na tylnej ściance sprawiają, że drugie wrażenie jest zupełnie inne... Ale po kolei.
Urządzenie ma wymiary 126,6 x 192,5 x 44,3 mm i nie odbiega pod tym względem od konkurencji. Zostało ono wykonane z aluminium, a ścianki boczne z tworzywa sztucznego. W obudowie znajduje się wiatrak, który zapobiega przegrzewaniu się dysku w czasie pracy. Urządzenie może działać samodzielnie ( posiada własne oprogramowanie ) lub jako standardowy dysk USB. Na uwagę zasługuje możliwość wpięcia standardowej wtyczki sieciowej RJ-45. Po odpowiednim przypisaniu adresu IP, można cieszyć się z samodzielnego dysku sieciowego, który nie potrzebuje do pracy włączonego komputera.
Przenośny dysk twardy
Pierwszą funkcją, jaką oferuje urządzenie, jest oczywiście przenośny dysk twardy. Po rozkręceniu obudowy, dołączonym do zestawu śrubokrętem, stwierdziliśmy ze zdziwieniem, że obsługiwany interfejs to stary IDE. To największa wada tego urządzenia, jednak w rozmowie z producentem dowiedzieliśmy się, że na początku 2008 roku trafi do sprzedaży wersja SATA. Dysk podłączamy do komputera za pomocą kabla USB, który może okazać się nieco zbyt wolny, w przypadku dużej ilości danych.Nagrywarka filmów
ME1 na tylnej ściance obudowy ma sporo gniazd. Na samej górze znajduje się gniazdo sieciowe, następnie port USB ( np. do podłączenia zewnętrznej pamięci flash ), port USB do podłączenia dysku z komputerem, gniazda wyjściowe typu Component i Composite AV, gniazdo wejściowe Composite AV oraz gniazdo zasilania. Z opisu jasno wynika, że można urządzenie podłączyć do telewizora HD. Po podłączeniu źródła sygnału ( np. tuner telewizji statelitarnej ) można bez problemu nagrywać filmy. Szczególnie ciekawa jest możliwość korzystania z ME1 jako dysku sieciowego. Dzięki temu wymiana danych przez sieć lokalną nie obciąża serwera i nie wymaga pozostawiania włączonego komputera. Rzecz jasna wydajność takiego dysku jest nieporównywalnie niska, niż w przypadku zastosowań profesjonalnych, ale i jego cena jest akceptowalna dla indywidualnych użytkowników czy małych przedsiębiorstw.
Interfejs
Po podłączeniu urządzenia do telewizora, automatycznie uruchamiany jest samodzielny interfejs graficzny, który umożliwia dostęp do funkcji multimedialnych. Po sformatowaniu nowego dysku można ustawić datę i godzinę, przeglądać zapisane filmy w różnych formatach wideo, odtwarzać muzykę, przeglądać zdjęcia a także zapisywać materiały wideo z kamery analogowej. Rozwiązanie interfejsu przypomina inne produkty, np. Media Center, choć jest on nieco trudniejszy do opanowania. Obsługiwane języki to angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski i rosyjski. Wielka szkoda, że zabrakło polskiego, bo znacząco ułatwiłoby to obsługę. W opcjach można ustawić jakość nagrywanego materiału ( oczywiście im lepszy obraz tym więcej pamięci zajmuje ). Urządzenie umożliwia oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć czy słuchanie muzyki w czasie nagrywania. Wyjątkiem jest wyświetlanie filmów HD. Użytkownicy przyzwyczajeni do obsługi nagrywarki czy odtwarzacza DVD nie powinni mieć większych kłopotów z obsługą funkcji
multimedialnych.Dane techniczne:
- Wymiary: 126.6x192.5x 44.3 mm
- Waga ( bez dysku twardego ): 0.63 kg
- Odtwarzane formaty muzyczne: MP3, WMA, PCM
- Formaty wideo: MPEG 1/2, DivX HD, DivX 3.11, 4.12, 5, 6; AVI, VOB, MPG, DAT, Xvid
- Zdjęcia: JPG, BMP
- Napisy: SRT
- Pilot: podczerwień
- Wyjścia audio 2- kanałowe
- Wyjścia wideo Component: Y, Pb, Pr ( NTSC/PAL, NTSC/PAL progressive scan, 720p, 1080i )
- Composite ( NTSC/ PAL )
- Wejścia audio 2-kanałowe wejście stereo
- Wejście Composite ( NTSC/ PAL )
- Złącza dodatkowe: USB 2.0 Device port, USB 2.0 Host port, Ethernet ( 10/100 Mbps )
- Obsługa dysku twardego 3.5" HDD ( FAT32 ), pojemność max. 500 GB
- Zasilanie Wejście: AC90V~250V
- Wyjście: DC +12V 2A, DC +5V 4A
- Język: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, holenderski, rosyjski
- Cena: 449 zł
Podsumowanie:
Jak na obudowę dysku 3,5 cala byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni jej funkcjonalnością. Niestety za 449 zł klient raczej nie będzie zbyt zadowolony starym interfejsem dyskowym oraz partycją FAT32, obsługującą maksymalnie 2 GB pliki. Warto poczekać z zakupem do przyszłego roku, ze względu na wprowadzenie nowej wersji obudowy dla nowoczesnych dysków twardych. Jeśli nie potrzebujesz aż tak rozbudowanych funkcji, powinieneś kupić normalną obudowę posiadającą interfejs USB 2.0 oraz szybszy firewire IEEE 1394 za dużo mniejszą kwotę.