MP3 doczeka się następcy?

MP3 doczeka się następcy?

MP3 doczeka się następcy?
Źródło zdjęć: © vedia
16.06.2008 16:00, aktualizacja: 17.06.2008 15:01

Motion Pictures Experts Group zbierze się w tym miesiącu w Niemczech, aby przedyskutować ustanowienie nowego formatu cyfrowego zapisu audio, Music 2.0, międzynarodowym standardem.

Podstawą formatu Music 2.0 jest technologia MT9, która została opracowana w Instytucie Badań Elektroniki i Telekomunikacji ( ETRI ), a nad jej rozwojem pracowała potem południowokoreańska spółka Audizen. Cechą charakterystyczną tego formatu jest rozbicie strumienia dźwięku na sześć kanałów, z których każdy może odpowiadać jednemu z instrumentów muzycznych, obecnych w piosence ( np. gitara, wokal, perkusja, gitara basowa, itp ) i daje się wyciszać niezależnie od pozostałych. Możliwość wyizolowania poszczególnych kanałów może okazać się szczególnie przydatna np. fanom karaoke.

Twórcy formatu przekonują, że wkrótce zastąpi on wysłużony, ale wciąż niezmiernie popularny format MP3. Reuter informuje - http://www.reuters.com/article/technologynews/idusn1541640620080616?sp=true o przeszkodach, z którymi trzeba będzie sobie poradzić, aby tak się stało:
- dostawcy muzyki, dostępnej w internetowych sklepach muzycznych, muszą zaoferować swoje katalogi zakodowane w nowym formacie. Byłoby wskazane, gdyby w branży fonograficznej nastąpiło porozumienie o przejściu na nowy format.
- wytwórcy przenośnych odtwarzaczy muzycznych muszą wyposażyć swoje produkty w możliwość obsługi nowego formatu i odtwarzania zapisanych w nim plików.

Trudno sobie jednak wyobrazić tak dalece idącą zgodność dostawców i sprzedawców cyfrowej muzyki oraz producentów sprzętu.

Pewnym rozwiązaniem może być tu "implementacja dwóch prędkości", czyli sytuacja, w której do obsługi nowego formatu najpierw adaptowane są komputery, a w dalszej kolejności - kolejne platformy. Christopher Allen z Napstera mówi jednak: "Wartość propozycji składanej klientowi jest związana z funkcjonalnością. Jeśli mogę zrobić coś na moim komputerze z programowym odtwarzaczem ale nie mogę zrobić tego w Sieci lub na urządzeniu [przenośnym - redakcja], wartość takiego formatu dla klienta nie jest tak ekscytująca, jak by to miało miejsce w wypadku całego ekosystemu, który mógłby wykorzystać możliwości nowego formatu".

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)