Mozilla Jetpack - pisać dodatki każdy może

Mozilla Jetpack - pisać dodatki każdy może
Źródło zdjęć: © IDG.pl

21.05.2009 12:00, aktual.: 21.05.2009 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy projekt Mozilli - Jetpack - to interfejs programowania aplikacji, mający pomóc w rozszerzeniu możliwości przeglądarki Firefox. Do korzystania z Jetpacka wystarczyć ma znajomość HTML, CSS i Javascript - uczestnicy programu z ich wykorzystaniem będą mogli tworzyć własne dodatki do przeglądarki.

Tworzone w ten sposób rozszerzenia będą mogły być dodawane do aplikacji bez konieczności jej ponownego uruchamiania i bez ryzyka niekompatybilności. Fundacja przekonuje, że udział w programie może wziąć każdy, kto potrafi zbudować stronę internetową. Chociaż dodatki stworzone w Jetpack mają współpracować z Firefoksem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacać je o obsługę innych przeglądarek.

Koordynatorem projektu jest Aza Raskin z Mozilli, który tak ocenia całe przedsięwzięcie: "To niesamowite, że nie mamy pojęcia, co ludzie wymyślą. Pytanie, jakie sobie zadaliśmy, brzmiało: co by się stało, gdyby jakikolwiek ósmoklasista umiejący stworzyć stronę WWW fundamentalnie poprawił funkcjonalność przeglądarki".

Jetpack w postaci 0.1 dysponuje interfejsem programowania aplikacji i zintegrowanym środowiskiem programistycznym ( wykorzystano do tego webowy edytor Bespin - https://bespin.mozilla.com/ ). Wersja 1.0 projektu ma zostać opracowana w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Więcej informacji: Mozilla Jetpack

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)