Mozilla: Fennec to będzie rewolucja

Mozilla: Fennec to będzie rewolucja

Mozilla: Fennec to będzie rewolucja
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
25.04.2008 13:00, aktualizacja: 25.04.2008 15:51

Fennec, czyli przeznaczona dla urządzeń mobilnych wersja przeglądarki Firefox, będzie prawdziwą rewolucją w świecie mobilnego Internetu - zapowiada Mitchell Baker, prezes Fundacji Mozilla. Jej zdaniem przeglądanie stron WWW na ekranach urządzeń przenośnych jest obecnie niewygodne i skomplikowane - Fennec ma to zmienić.

Fennec ( czyli fenek, zwany niekiedy lisem pustynnym ) to nazwa robocza nowego projektu Mozilli - mobilnej przeglądarki internetowej. Program jest już drugim podejściem fundacji do takiego produktu - wcześniej rozwijała ona aplikację o nazwie Minimo, jednak ostatecznie z niej zrezygnowano. Wznowienie prac nad takim rozwiązaniem to efekt rosnącej popularności wszelkiego rodzaju internetowych urządzeń mobilnych ( ów wzrost rozpoczął się wraz z wprowadzeniem na rynek iPhone'a ). Program na razie dostępny jest w bardzo wczesnej fazie testowej - pre-alpha.

Do tej pory Mozilla nie udostępniała zbyt wielu informacji na temat Fenneka - teraz podczas konferencji Web 2.0 Expo sporo uwagi poświęciła programowi Mitchell Baker, szefowa Fundacji. Baker pokrótce scharakteryzowała cele przyświecające jego autorom: "_ Fennec uprości i wzbogaci przeglądanie stron internetowych na ekranach urządzeń mobilnych. Uważamy, iż nie powinno być tak, że dostęp do stron czy usług internetowych może być ograniczony tylko dlatego, że użytkownik korzysta z takiego, a nie innego urządzenia. Chcemy to zmienić" _ - mówiła Baker.

Jej zdaniem użytkownicy przez lata korzystający z Internetu na komputerach PC wyrobili sobie szereg nawyków, które przeszkadzają im w przeglądaniu stron WWW na ekranach innych urządzeń. Fennec ma się przyczynić - dzięki prostej obsłudze i innowacyjnym rozwiązaniom - do zlikwidowania tych barier.

Przedstawicielka Mozilli zachęciła również deweloperów do aktywnego udziały w testach Fenneka - _ "Liczymy na to, że udział społeczności internetowej zaowocuje podobną eksplozją innowacyjności, jak ta, która nastąpiła w obszarze Web 2.0" _ - mówiła Mitchell Baker.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)