Mount Everest zimą zdobyty po raz pierwszy 40 lat temu przez Polaków. Mieli tego nie przeżyć

Mount Everest zimą zdobyty po raz pierwszy 40 lat temu przez Polaków. Mieli tego nie przeżyć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

17.02.2020 10:37, aktual.: 17.02.2020 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

17 lutego 1980 roku po raz pierwszy został zdobyty Mount Everest zimą. Dokonała tego grupa polskich alpinistów. Z okazji 40. rocznicy zdobycia najwyższego szczytu świata Fundacja Himalaizmu Polskiego przygotowała specjalne atrakcje.

Dzisiaj, 17 lutego mija 40. rocznica pierwszego zdobycia Mount Everestu przez polską ekipę, w której skład wchodzili Andrzej Zawada, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Nikt przed nimi nie zdobył najwyższego szczytu świata zimą.

Wejście zimą na Mount Everest było ogromnym wyzwaniem, ale jeszcze trudniejsze było zejście ze szczytu.

- Strasznie ciężko… Bardzo się boimy tego zejścia. Będziemy bardzo uważać - meldowali stojący na szczycie himalaiści. Udało się, a Polacy zyskali światową sławę i miano "lodowych wojowników". Mount Everest był jednym z 10 spośród 14 ośmiotysięczników, na które Polacy wspięli się zimą jako pierwsi.

"Lodowi wojownicy"

Zimowy wyścig po ośmiotysięcznik przeszedł do historii światowego himalaizmu. Podobnie, jak wcześniej na kartach historii zapisała się Wanda Rutkiewicz, tak i tym razem Polacy dokonali "niemożliwego". Specjaliści mówili, że "nie da się przeżyć" tej wyprawy - oni udowodnili, że niemożliwe nie istnieje.

Przez lata Polacy stali się ważną częścią historii himalaizmu. Jako pierwsi zdobywali szczyty i wyznaczali nowe szlaki. Na całym świecie znane były nazwiska takie jak Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Leszek Cichy.

Historyczny film ze zdobycia zimą Mount Everestu

Obchody 40. rocznicy zdobycia zimowego Mount Everestu rozpoczęły się jeszcze 14 lutego, kiedy w kinach pokazano film "Gdyby to nie był Everest" (1981). Pokaz, z komentarzem Leszka Cichego w warszawskim kinie Luna otworzył obchody rocznicowe.

Dzisiaj warszawiacy będą mogli wziąć udział w specjalnym pokazie zorganizowanym przez Nove Kino Wisła. W programie m.in. pokaz filmu "40 lat Everestu" oraz spotkanie z uczestnikami tej pamiętnej wyprawy. Seans odbędzie się w poniedziałek, 17 lutego o 20:30 w kinie "Wisła".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)