Moto X: produkcja w USA nie jest droższa od tej w Chinach

Moto X: produkcja w USA nie jest droższa od tej w Chinach

Moto X: produkcja w USA nie jest droższa od tej w Chinach
Źródło zdjęć: © chip.pl
04.09.2013 11:00

Nowy smartfon Google'a jest produkowany w Stanach Zjednoczonych i okazuje się, że cały proces wcale nie jest droższy od produkcji w Chinach.

Moto X składany jest w fabryce w Fort Worth, w Teksasie i będzie to pierwszy smartfon, który z dumą będzie mieć wygrawerowane literki "Made in USA", zamiast zwyczajowych "Made in China", jakie możemy ujrzeć na smartfonach większości producentów. Nokia, jako jedyny z dużych producentów, nie produkował swoich smartfonów w Chinach, tylko w Europie. Wydawać by się mogło, że produkcja w Stanach Zjednoczonych musi być o wiele bardziej kosztowna od produkcji w fabrykach chińskich, ale okazuje się, że wcale niekoniecznie.

Jak przekonuje firma badawcza IHS, zbudowanie Moto X kosztuje o 5 procent mniej, niż skonstruowanie flagowego smartfona Samsunga - Galaxy S 4. który montowany jest w Państwie Środka i tylko o 9 procent więcej od produkcji iPhone'a 5.
IHS wylicza, że koszt pracowniczy i inne koszty związane z fabryką wynosi 1. dolarów w przeliczeniu na jeden smartfon Moto X. Łącznie zbudowanie tego telefonu kosztuje 226 dolarów. Tymczasem złożenie Galaxy S 4 to koszt 237 dolarów, w tym około 8 dolarów kosztów pracowniczych i kosztów związanych z fabryką.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Gdyby Google wypuścił tę konsolę na rynek..."

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)