Moskwa wprowadza system rozpoznawania twarzy. "Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście"

Moskwa wprowadza system rozpoznawania twarzy. "Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście"

Moskwa wprowadza system rozpoznawania twarzy. "Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście"
Źródło zdjęć: © East News | AFP/Mikhail Klimentyev
Arkadiusz Stando
04.12.2018 12:11, aktualizacja: 04.12.2018 12:57

Moskiewski urzędnik zapowiedział instalację nowego systemu inwigilacji w całej stolicy Rosji. Już w 2019 roku wszystkie kamery miejskie zostaną zastąpione nowymi. Będą wyposażone w system rozpoznawania twarzy.

Rosjanie biorą przykład z Chińczyków i będą w zaawansowany sposób inwigilować swoich mieszkańców. I chociaż scenariusze brzmią jak film sci-fi, to większość z nich niestety staje się rzeczywistością. W Chinach już testuje się system oceniania mieszkańców, a kamery rozpoznające twarz weszły już do powszechnego użycia. Natomiast chińska policja korzysta z okularów, posiadających wbudowany system rozpoznawania twarzy. Od razu wiedzą, kto czai się w tłumie.

Tymczasem w Moskwie, stolicy najrozleglejszego państwa świata, w której mieszka ponad 12 milionów ludzi, pojawi się ścisły system monitoringu. Najnowszej generacji kamery będą rozpoznawać twarze wszystkich przechodniów. Już w tym roku wymieniono ponad 40 proc. starych urządzeń.

"W przyszłym roku zakończymy ten proces i stworzymy po raz pierwszy system rozpoznawania twarzy, który będzie wychwytywać poszukiwanych przestępców" - mówił mer Moskwy, Siergiej Sobianin dla Interfax.ru.

A więc według urzędników, system rozpoznawania twarzy ma pomóc szukać przestępców. Wiadomo jednak, jakie nastroje może wzbudzać wprowadzenie takiego rozwiązania. Nikt nie lubi być obserwowany. A tymczasem projekt "Inteligentne Miasto" zostanie wprowadzony także w innych miastach - zapowiada Sobianin.

"Mer Moskwy poinformował również, że podczas pierwszych eksperymentów z nowym systemem przeprowadzonych w metrze oraz kilku dzielnicach zatrzymano dziesiątki przestępców." - czytamy w Belsat.eu.

Rosyjscy urzędnicy sądzą, że zastosowanie systemu rozpoznawania twarzy w miejskich kamerach pozwoli znacznie zmniejszyć poziom przestępczości. W sytuacjach, gdzie ktoś będzie biegać po ulicy z niebezpiecznym przedmiotem, służby prewencyjne będą alarmowane natychmiast.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)