Mopy parowe i parownice - czy ich zakup ma sens?

Mopy parowe i parownice - czy ich zakup ma sens?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

19.03.2013 12:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Urządzenia czyszczące za pomocą gorącej pary wodnej cieszą się coraz większą popularnością. Czy są jednak dobrą alternatywą dla tradycyjnych mopów i odkurzaczy?

Mop i odkurzacz to podstawowe akcesoria pomagające utrzymać porządek w domu, jednak nie zawsze czyszczenie nimi daje zadowalające rezultaty. W przypadku odkurzaczy możemy wybierać spośród bardzo wielu mniej lub bardziej zaawansowanych modeli z rozmaitymi funkcjami, a producenci mopów oferują nam różne nakładki i kształty swych produktów. Są one bardzo pomocne w utrzymaniu czystości, ale nie są urządzeniami idealnymi. Jeśli po przetestowaniu kilku rodzajów mopów na podłodze nadal są smugi, a sprzątanie wydaje się zbyt uciążliwe, można wypróbować jeszcze jedno narzędzie sprzątające, a mianowicie mop parowy lub parownicę.

Jak to działa?
Mopy parowe i bardziej od nich zaawansowane parownice to urządzenia, które czyszczą podłogi, a także inne powierzchnie (okna, kuchnie ceramiczne, dywany) za pomocą gorącej, wytwarzanej pod ciśnieniem pary wodnej, bez użycia jakichkolwiek detergentów. Każda parownica ma wewnątrz zbiornik na wodę, który przed włączeniem urządzenia należy napełnić. Parownica doprowadza wodę do wrzenia i zamienia ją w gorącą parę wodną, która następnie zostaje pod ciśnieniem wyprowadzona poprzez dyszę urządzenia na czyszczoną powierzchnię. Moc wyrzutu pary można zwykle regulować. Prędkość strumienia przy takim ciśnieniu może wynosić nawet ponad 15. km/h. Wyrzucana przez dyszę para wodna rozpuszcza zgromadzony na podłodze brud, nie uszkadzając jej (niektórych powierzchni nie można myć za pomocą pary - o tym w dalszej części artykułu). Do wody nie ma potrzeby dodawania detergentów.

Mopy parowe a parownice
Sposób działania mopów parowych i parownic jest podobny, jednak urządzenia te różnią się ceną, gabarytami i parametrami technicznymi.
Mopy parowe mają mniejszą moc niż parownice i wytwarzają parę pod mniejszym ciśnieniem - zwykle 2-3 bar. W związku z tym nie czyszczą tak dokładnie jak bardziej zaawansowane technologicznie parownice. Nie są także tak wszechstronne, ale do większości modeli można dokupić kilka rodzajów nakładek, dzięki którym można czyścić różne powierzchnie. Mopy parowe wyglądem przypominają zwykłe mopy, są jednak od nich cięższe - zwykle ważą po 2-3 kg.

Parownica jest bardziej zaawansowanym urządzeniem niż mop parowy. Wygląd i gabaryty są podobne do małego odkurzacza. Ich ciężar mieści się zazwyczaj w przedziale 3,5-6 kg, wyższe jest też ciśnienie pary - ok. 4-5 bar.

Co można wyczyścić za pomocą pary?
Parownice i mopy parowe to coś więcej niż alternatywa dla swoich tradycyjnych odpowiedników. Po dokupieniu różnego rodzaju ściereczek, szczotek i końcówek urządzenia czyszczące parą stają się wszechstronnymi sprzymierzeńcami w domowych porządkach. Można nimi czyścić między innymi:
- gres, płytki i fugi,
- panele laminowane,
- kabiny prysznicowe i ceramikę łazienkową,
- okna i lustra,
- dywany i wykładziny,
- tapicerkę meblową i samochodową,
- sprzęty AGD, np. piekarniki, płyty grzejne i okapy,
- baterie umywalkowe,
- zlewy,
- materace,
- meble,
- żaluzje.

Niektóre parownice umożliwiają także prasowanie, odświeżanie zasłon i firanek, a nawet oczyszczanie roślin z kurzu. Parownica może się także przydać podczas remontu - gorąca para pomoże usunąć stare tapety ze ścian.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Zalety czyszczenia parą...
Gorąca para wodna sprawdza się dobrze przede wszystkim w przypadku gresu i płytek ceramicznych. Potrafi usunąć nawet kilkuletni osad z fug, który ciężko jest wyczyścić inną metodą. Taki sposób czyszczenia docenią także rodzice małych dzieci, które dużo czasu spędzają, bawiąc się na podłodze, a także często wkładają do ust znalezione na ziemi przedmioty. Gorąca para wodna nieźle dezynfekuje czyszczone powierzchnie, a ponieważ przy czyszczeniu nie ma potrzeby używania chemikaliów, podłoga jest bezpieczniejsza nie tylko dla dzieci, ale także dla alergików.

Parownica dobrze rozpuszcza tłuszcz, czyszczenie kuchni takim urządzeniem może stać się łatwiejsze i szybsze niż do tej pory. Dzięki różnym nakładkom czyszczenie parą ma szerokie zastosowanie. Do większości urządzeń można dokupić końcówki przeznaczone do czyszczenia dywanów, piekarników i okapów, odświeżania tkanin, mycia okien itp.

...i wady
Choć producenci urządzeń czyszczących parą zachwalają swoje produkty jako takie, którymi można wyczyścić niemal wszystko, to mopy parowe i parownice nie wszędzie dobrze się sprawdzają, a niektóre powierzchnie mogą po prostu zniszczyć. Gorącej pary nie wolno stosować w przypadku woskowanych i olejowanych drewnianych podłóg, a także welurowych obić i delikatnych tkanin. Parownica nie zastąpi odkurzacza, ponieważ przed czyszczeniem parą należy podłogę starannie odkurzyć. Nie ma też co liczyć, że parownica dobrze wyczyści plamy z dywanu - może go co najwyżej odświeżyć. Parownice ważą po kilka kilogramów i mają wymiary odkurzacza, zajmują więc sporo miejsca i bywają przez to niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Mopy parowe ważą zwykle poniżej 3 kilogramów, ale mają mniejszą moc i nie tak wszechstronne zastosowanie. Urządzenia parowe i parownice kosztują zwykle kilkaset złotych, co samo w sobie jest sporym kosztem. Tymczasem za różnorodne końcówki, ściereczki i nakładki często trzeba zapłacić drugie tyle.

Kiedy zakup ma sens?
Urządzenia do czyszczenia parą są niewątpliwie bardziej skuteczne od tradycyjnego mopa, jednak nie w każdym przypadku jest sens i potrzeba zastąpienia go którymś z nich. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy sprzątać za pomocą pary okazjonalnie czy regularnie. W tym drugim przypadku powinniśmy wybrać urządzenie o niewielkim ciężarze i gabarytach. Parownica to dobry wybór w dużych mieszkaniach i domach, w których jest wiele płytek i gresu, a także miejsce na przechowywanie kolejnego urządzenia AGD. Urządzenia czyszczące parą są przyjazne dla dzieci i alergików.

Ceny
Mopy parowe można kupić za 80-350 złotych bez dodatkowego wyposażenia. Popularne marki to Black&Decker, Clean Maxx, Camry. Za komplet nakładek trzeba zwykle zapłacić ok. 150 złotych. Ceny parownic przeznaczonych do użytku domowego wahają się w zależności od modelu i wyposażenia od 450 do 1600 złotych. Najbardziej popularni producenci to Karcher i Ariete.

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)