MON: "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Wracają ćwiczenia wojskowe. Chętnych nie brakuje

MON: "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Wracają ćwiczenia wojskowe. Chętnych nie brakuje
Źródło zdjęć: © YouTube

17.06.2020 13:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

MON zainaugurowało kolejny etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Mariusz Błaszczak poinformował o planowanych w Wojsku Polskim ćwiczeniach dla ochotników. - Tylko w ostatnich dniach zgłosiło się 880 osób - mówi szef resortu.

- W związku z tym, że ćwiczenia wojskowe były zawieszone w czasie epidemii, podjąłem decyzję, żeby odmrozić możliwość odbywania ćwiczeń wojskowych, zarówno ćwiczeń rezerwistów, jak i szkoleń związanych ze służbą przygotowawczą. Ta propozycja jest skierowana przede wszystkim do osób, które utraciły pracę w wyniku epidemii - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek 15 czerwca szef resortu zainaugurował kolejny etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", a także poinformował o planowanych w Wojsku Polskim ćwiczeniach dla ochotników.

- Zachęcam do tego, żeby skorzystać z tej oferty. To jest propozycja bardzo ważna dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, a jednocześnie dająca sposobność znalezienia dobrego zatrudnienia, pewnego zatrudnienia. Zatrudnienia, które w efekcie przysłuży się właśnie bezpieczeństwu naszej Ojczyzny. (…) Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, stąd też rozpoczynamy dziś kolejną edycję kampanii społecznej "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" - mówił minister.

Ochotników nie brakuje

Przypomnijmy, że Wojsko Polskie przygotowało ponad 20 tysięcy miejsc w 40 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju dla osób, które chcą wziąć udział w szkoleniu rezerw lub szkoleniu przygotowawczym.

Podczas specjalnej konferencji, Mariusz Błaszczak poinformował, że tylko w ostatnich dniach na te ćwiczenia zgłosiło się 880 osób, z tego 578 to osoby bezrobotne. Szef resortu przypomniał, że szkolenia wojskowe są szansą na rozwój i zwiększenie własnych kompetencji. - Przeszkolenie może być wykorzystane w sytuacji kryzysowej, to jest niewątpliwie niezwykle istotne, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Po drugie, szkolenia to właśnie propozycja skierowana do tych, którzy utracili pracę - mówił minister.

Szef MON poinformował, iż w przypadku rezerwistów, wojsko zapłaci za szkolenia 3,5 tys. miesięcznie. Dodatkowo zostanie im zagwarantowane zakwaterowanie oraz wyżywienie. Osoby, które nigdy nie miały styczności z armią, również mogą liczyć na wynagrodzenie. Wojsko oferuje im 1,2 tys. miesięcznie, nocleg, wyżywienie oraz odprawę w wysokości 2,6 tys. złotych.

Jak czytamy na stronie ministerstwa, zgłoszenia ochotników, którzy ze względu na epidemię koronawirusa utracili pracę, będą traktowane priorytetowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)