"Mogę dokończyć mecz, ale mogę umrzeć." Gwiazda tenisa w złym stanie na Olimpiadzie

Globalne ocieplenie daje się we znaki podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Daniił Miedwiediew odczuł na własnej skórze złe warunki pogodowe. Paula Badosa, doskonała zawodniczka z Hiszpanii, doznała udaru cieplnego podczas meczu i opuściła kort na wózku. Dlaczego organizatorzy o to nie zadbali?

Daniił Miedwiediew wzywał lekarza na kort ze względu na złe samopoczucie spowodowane upałem.
Daniił Miedwiediew wzywał lekarza na kort ze względu na złe samopoczucie spowodowane upałem.
Źródło zdjęć: © Getty Images, Kyodo News
Marcin Watemborski

Daniił Miedwiediew czuł, że może umrzeć

25-letni Daniił Miedwiediew jest drugim najważniejszym tenisistą wśród mężczyzn. Podczas meczu z Fabio Fogninim poczuł się gorzej, na co zwrócił uwagę sędzia. Po pytaniu o samopoczucie, Daniił Miedwiediew powiedział bardzo mocne słowa: Czuję się w porządku. Mogę dokończyć mecz, ale mogę umrzeć.

Po tej informacji media społecznościowe rozgorzały. Pojawiły się pytania o to, dlaczego organizatorzy zawodów nie zadbali o dogodne warunki, jak choćby przesunięcie rozgrywek na wieczór. Następnym krokiem Miedwiediewa było zapytanie, czy Międzynarodowa Federacja Tenisowa poniesie odpowiedzialność za jego śmierć.

Podczas rozgrywki, Miedwiediew kilka razy prosił o konsultacje lekarskie. Wspomina, że miał wrażenie, jakby jego zastawka sercowa się blokowała. W drugim secie miał mroczki przed oczami.

Paula Badosa wyjechała z kortu na wózku

23-letnia Paula Badosa z Hiszpanii podczas meczu z Marketą Vondrousową doświadczyła jeszcze gorszej sytuacji. Tenisistka doznała udaru cieplnego i po długiej zdrowotnej przerwie technicznej wywieziono ją kortów Ariake na wózku inwalidzkim.

Zawodniczka wyraziła ubolewanie nad zakończeniem zmagań olimpijskich w ten sposób. Badosa zwróciła również uwagę na to, że adaptacja do klimatu Zatoki Tokijskiej była trudna od pierwszego dnia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten obszar charakteryzuje się wysoką wilgotnością oraz znacznymi temperaturami w okresie letnim, co czego osoby pochodzące z Europy, zwłaszcza środkowej nie są przyzwyczajone.

Co na to wszystko Międzynarodowa Federacja Tenisowa?

MFT zwróciła uwagę, że sportowcy podczas Igrzysk Olimpijskich są wystawieni na niesamowity wysiłek, co w połączeniu z upałem jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Podczas dnia postanowiono wprowadzić zatem politykę dotyczącą ekstremalnej pogody. Pozwala ona na 10 minut przerwy między 2, a 3 setem, jeśli oboje zawodników wyrazi na to zgodę. Miedwiediew zdecydował się wykorzystać tę chwilę na lodowaty prysznic. Innym razem zawodnik apelował do organizatorów o przełożenie meczu ze względu na pogodę na wieczór, w czym wsparł go Novak Dokovic, czyli najlepszy zawodnik według światowej klasyfikacji tenisistów.

Czy Tokio to dobre miejsce na Igrzyska Olimpijskie?

W Tokio panuje wilgotny klimat subkontynentalny. Według meteorologów jest on uważany za umiarkowanie ciepły i istniej możliwość wystąpienie gwałtownych, silnych opadów. Wilgoć jest znacznie odczuwalna ze względu na położenie miasta w obszarze Zatoki Tokijskiej, z której wody stale parują.

Dla osoby, która nie żyje na co dzień w podobnym miejscu, zniesienie takiej pogody może być bardzo trudne – już nawet bez wzmożonego wysiłku, serce pracuje szybciej, człowiek traci dużo wody i szybko odczuwa zmęczenie. W przypadku sportowców, którzy trenują w takich warunkach, może być jeszcze gorzej, o czym świadczą przykłady Miedwiediewa oraz Badosy.

Pogoda w Tokio obecnie jest nie do zniesienia. Od początku Igrzysk Olimpijskich sportowcy bardzo mocno odczuwają negatywne skutki upałów, które wynoszą ponad 30 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga nawet 70 proc. Lipiec to wyjątkowo gorący miesiąc w Zatoce Tokijskiej, o czym organizatorzy letniej Olimpiady wiedzieli od lat. Dla porównania – w tym samym okresie w Sapporo średnia temperatura jest o około 6 stopni Celsjusza niższa.

Patrząc na historię Igrzysk Olimpijskich, Tokio było już gospodarzem zmagań najlepszych sportowców świata. Różnica polegała jednak na tym, że w 1964 roku zdecydowano się przełożyć zawody na październik, by średnia temperatur była niższa, a zawodnicy mogli czuć się komfortowo. Widocznie letnia oglądalność była dla obecnych organizatorów ważniejsza niż samopoczucie sportowców, a ta jest w okresie wakacyjnym znacznie wyższa.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)