Mobilne moduły HSPA pomogą zabezpieczyć notebooki

Mobilne moduły HSPA pomogą zabezpieczyć notebooki
Źródło zdjęć: © Ericsson

05.01.2009 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ericsson współpracuje z Intelem przy wdrożeniu ochrony przed kradzieżą w notebookach z mobilnym szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Wraz z rosnącą popularnością notebooków z mobilnym szerokopasmowym dostępem do sieci rośnie potrzeba zapewnienia ochrony wrażliwych i ważnych informacji. Kradzież lub utrata notebooków ma ogromne konsekwencje finansowe zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i korporacyjnych, szczególnie w przypadku, gdy towarzyszy temu utrata wrażliwych danych lub przejęcie ich przez osoby nieuprawnione.

Rozwiązanie Ericssona i Intela opiera się na alarmowej wiadomości SMS, która w przypadku kradzieży może zostać wysłana do znajdującego się w notebooku modułu mobilnego szerokopasmowego dostępu do sieci. Moduł ten bezpiecznie przekazuje wiadomość do funkcji Anti-Theft PC Protection działającej na platformie procesorowej firmy Intel, która z kolei podejmuje odpowiednie działania, takie jak całkowite zablokowanie komputera. Po potencjalnym zlokalizowaniu i odzyskaniu notebooka zostaje wysłana do niego wiadomość odblokowująca, która sprawia, że dane są ponownie dostępne.

Technologia Anti-Theft PC Protection firmy intel zapewnia inteligentny mechanizm wbudowany w platformę procesorową, który wykrywa potencjalne kradzieże i reaguje zgodnie ze strategią informatyczną. Technologia może być zaprogramowana tak, aby reagować na powtarzane nieudane próby zalogowania lub pominięcie wymaganego regularnego połączenia z serwerem centralnym. W połączeniu z pochodzącym od innych producentów sprzętem lub oprogramowaniem może chronić dane poprzez usunięcie kluczy kryptograficznych lub podobnych kodów deszyfrujących.

Usługa może także wykorzystywać wbudowaną w moduł mobilnego dostępu szerokopasmowego firmy Ericsson technologię GPS, która pozwala na wysyłanie danych dotyczących lokalizacji do centralnego serwera. Funkcja lokalizacji może być wykorzystana do wykrywania kradzieży, gdy notebook zostanie usunięty poza zdefiniowanych wcześniej obszar.

Moduły Ericssona są już w tej chwili zoptymalizowane dla technologii procesorów Intel Centrino 2, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowo długiego czasu pracy na akumulatorach i dodatkowo zostaną sprawdzone dla zagwarantowania prawidłowej współpracy z technologią Anti-Theft PC Protection. Rozwiązanie pojawi się w komercyjnych produktach ochrony danych w drugiej połowie 2009 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)