Mobile App Reputation znajdzie złe aplikacje

Mobile App Reputation znajdzie złe aplikacje

Mobile App Reputation znajdzie złe aplikacje
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
20.02.2012 14:20

Trend Micro zaprezentowało Mobile App Reputation - rozwiązanie, które automatycznie identyfikuje, analizuje i ocenia zagrożenia wymierzone w aplikacje mobilne

Obraz

Firma Trend Micro jest autorem między innymi technologii reputacyjnych opartych na modelu cloud computing - są one wykorzystywane w rozwiązaniu Smart Protection Network. Infrastruktura Smart Protection Network chroni miliony użytkowników przed zagrożeniami związanymi z zainfekowanymi złośliwym kodem stronami www, emailami i plikami. Ta innowacyjna technologia stosowana jest w wielu rozwiązaniach producenta, przynosząc korzyści użytkownikom końcowym, przedsiębiorstwom, twórcom aplikacji, operatorom sieci i właścicielom sklepów z aplikacjami. Trend Micro Mobile App Reputation wykorzystuje możliwości, jakie daje Smart Protection Network. Analizuje kod stron www, z którymi łączą się aplikacje oraz metody funkcjonowania samych aplikacji. Dzięki temu Trend Micro może skorelować zdobyte informacje z potężnym bankiem danych. Wszystko to ma na celu identyfikację i blokowanie potencjalnie groźnych aplikacji - również tych, które wykorzystują zbyt wiele zasobów urządzenia mobilnego.

Podobnie jak usługa Google Bouncer Service, rozwiązanie Mobile App Reputation dokonuje analizy dodatkowych cech aplikacji mobilnych –. nie skupia się jednak na wykrywaniu złośliwego oprogramowania jedynie w Android Market, ale również w innych sklepach oferujących aplikacje na Androida. Poza tym Bouncer skanuje aplikacje w poszukiwaniu złośliwego kodu, podczas gdy produkt Trend Micro szuka nie tylko tego rodzaju niebezpieczeństw, lecz również zagrożeń dla prywatności użytkowników lub wydajności zasobów. „Google Bouncer Service to pierwszy krok w kierunku dodatkowej kontroli nad bezpieczeństwem użytkowników sklepu Google App Store - za co firmie Google należy się pochwała. Musimy jednak starać się o wprowadzenie zabezpieczeń dla innych sklepów z aplikacjami dla systemu Android” – mówi Raimund Genes, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro.

Według Research2Guidance, we wrześniu 201. roku Android Market oferował ponad pięćset tysięcy aplikacji dla Androida. Eksperci zajmujący się analizą zagrożeń zidentyfikowali w 2011 roku ponad tysiąc złośliwych aplikacji zagrażających temu systemowi operacyjnemu, wzrost liczby zagrożeń był olbrzymi – wynosił bowiem 60 proc. z miesiąca na miesiąc. Według szacunków analityków zagrożeń Trend Micro liczba złośliwych aplikacji dla Androida ma w 2012 roku wzrosnąć do ponad 120 tysięcy. Jednocześnie według danych firmy Google liczba ściągnięć aplikacji ze strony Android Market przekroczyła 10 miliardów, a comiesięczny wzrost liczby ściągniętych aplikacji osiągnął poziom miliarda (stan z grudnia 2011). Oczywiste jest to, że mamy do czynienia z szybko rozwijającym się rynkiem - zarówno z perspektywy twórców legalnego oprogramowania, jak i cyberprzestępców.

Początkowo rozwiązanie Trend Micro Mobile App Reputation będzie wykorzystywane do skanowania aplikacji dla systemów Android i Symbian, z czasem będą dodawane kolejne platformy.

_ "Obecnie śledzimy i monitorujemy ponad 250 tysięcy aplikacji, do tej grupy możemy dodawać ponad 5 tysięcy nowych aplikacji dziennie, w miarę pojawiania się nowych programów i aktualizacji. Naszym celem jest zapewnienie największego i najszybszego źródła zweryfikowanych informacji, ulepszających i zabezpieczających mobilny ekosystem" _ - dodaje Raimund Genes.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)