Trwa ładowanie...
d2nwqzo

Mniszek lekarski czy mlecz? Różni je jeden mały szczegół

Mało kto wie, że mniszek lekarski i mlecz to nie jest ten sam kwiat. Rozróżnicie je bardzo łatwo po budowie obu roślin. Zwróćcie uwagę na łodygę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mniszek lekarski czy mlecz polny?
Mniszek lekarski czy mlecz polny? (materiały własne)
d2nwqzo

Chyba każdy zna mniszka lekarskiego. Żółty kwiat z rodziny astrowatych co roku zasypuje trawniki i tereny zielone. Często w mowie pospolitej nazywany jest mleczem, choć formalnie to dwa różne gatunki.

Mniszek lekarski vs mlecz polny

Oba gatunki kwiatów są bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz Azji. Wypuszczają charakterystyczne, żółte kwiaty z licznymi, wąskimi płatkami. Z podstawy wyrastają długie liście ze specyficznie postrzępionymi krawędziami (dzięki nim mniszek zawdzięcza swoją drugą nazwę - lwi ząb). Ci, którzy wstają rano zauważyli pewnie, że o wschodzie słońca rośliny często mają zwinięte kwiaty i rozwijają je wraz z upływem dnia.

d2nwqzo

Mniszek lekarski i mlecz polny rosną najczęściej na terenach nizinnych, na łąkach, uprawach i w lasach. W rolnictwie i ogrodnictwie są uznawane za chwasty, chociaż mniszek lekarski jest wykorzystywany też jako roślina pastewna i lecznicza. Można także ją wykorzystać do produkcji miodu.

Jak rozróżnić oba gatunki? Diabeł tkwi w szczegółach

Mlecz polny rośnie inaczej niż mniszek. W przypadku tego gatunku kwiaty wyrastają z łodygi, a nie z podstawy. Jeśli widzisz, że kwiaty mają początek w wyższych partiach rośliny, to jest to właśnie mlecz. Poza tą różnicą budowa obydwu roślin jest taka sama.

  Smakoterapia , Facebook
(Smakoterapia , Facebook)

Rozbieżność uwidacznia się też po okresie kwitnienia. Rośliny zamieniają się w potocznie nazywane dmuchawce, które składają się z nasion wzbogaconych o pióropusze umożliwiające roznoszenie ich za pomocą nasion. Tutaj też rozróżnienie gatunków jest dosyć łatwe - w przypadku mleczy są one bardziej płaskie.

   własne
(własne, Fot: Patryk Korzeniecki)

Jeśli już o kwiatach mówimy - okazuje się, że są one prawdopodobnie starsze, niż się naukowcom wydawało. Pierwotnie sądzono, że powstały ok. 130 milionów lat temu. Badania Chińczyków mogą to obalić - wskazują, że mogły jednak się pojawić kilkadziesiąt milionów lat wcześniej.

d2nwqzo

Podziel się opinią

Share
d2nwqzo
d2nwqzo
Więcej tematów