Mniej danych wykradanych z komputerów

Mniej danych wykradanych z komputerów

Mniej danych wykradanych z komputerów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
20.04.2011 12:55

Ilość danych wykradanych z sieci komputerowych znacznie spadła w 2010 roku. Cyberkryminaliści zaczęli atakować gorzej zabezpieczone systemy komputerowe małych i średnich przedsiębiorstw, osłabiając nacisk na sieci wielkich koncernów i instytucji publicznych

Ilość danych wykradanych z sieci komputerowych znacznie spadła w 2010 roku. Cyberkryminaliści zaczęli atakować gorzej zabezpieczone systemy komputerowe małych i średnich przedsiębiorstw, osłabiając nacisk na sieci wielkich koncernów i instytucji publicznych - stwierdza raport agencji rządowych, o którym poinformowała agencja Bloomberg.

Według raportu, obejmującego USA i Unię Europejską, przygotowanego przez amerykańską U.S. Secret Service, holenderską jednostkę Dutch National High Tech Crime oraz operatora telekomunikacyjnego Verizon Communications Inc. w 200. roku dokonano zaboru 144 mln jednostek zapisów danych w 141 oszustwach polegających na uzyskaniu nieuprawnionego dostępu przez włamania czy kradzież haseł. W 2010 roku co prawda oszustw było 761, ale złodzieje pozyskali tylko 4 mln jednostek zapisu danych. Najgorszy był rok 2008 kiedy to złodziejom udało się uzyskać 361 mln jednostek danych.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Najwięcej włamań i oszustw informatycznych dotknęło firmy zatrudniające około 10. pracowników oraz hotele, restauracje i sklepy detaliczne. Jak twierdzą badacze, spowodowane to było brakiem funduszy na odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed cyberwłamaniami w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz atakami o małej selektywności trafiającymi od razu w kilka firm jednocześnie.

Jak powiedział agencji Bloomberg, dyrektor ds. zagrożeń w Verizon Communications Inc., Wade Baker, mimo zmian kierunku ataków, nadal to sektor finansowy pozostaje głównym celem dla cyberkryminalistów. Dodał jednak, że "jeśli się spojrzy na największe ataki na firmy czy instytucje na przestrzeni ostatnich kilku lat, to dokonujący ich przestępcy siedzą już w więzieniach". Baker wyraził nadzieję, że dzięki temu część najsprawniejszych hackerów "zeszła ze sceny, co spowodowało, że pozostali przerzucili się na ataki obarczone mniejszym ryzykiem".

Inny raport dotyczący cyberprzestępczości, ogłoszony przez firmę TrustWave Corp. podaje podobne wielkości skradzionych danych. Uściśla przy tym, że 57 proc. cyberwłamań w USA i Europie dotknęło producentów żywności i browary, 18 proc. - sklepy i 10 proc. - hotele. Około 85 proc. wykradzionych danych miało związek z kartami płatniczymi, 8 proc. - to wrażliwe dane okradzionych firm (np. bazy danych najlepszych klientów) zaś 3 proc. dotyczyło szczegółów negocjacji handlowych i umów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)