Młodzi kończą z piractwem?
Odsetek młodych Amerykanów - w wieku od 8 do 18 lat - pobierających z Internetu nielegalne kopie filmów, muzyki i oprogramowania wyraźnie zmniejszył się w ciągu ostatnich trzech lat - wynika z raportu przedstawionego przez organizację Business Software Alliance.
Ze statystyk BSA dowiadujemy się, że obecnie ( badanie przeprowadzono w marcu 2007 ) pirackie materiały pobiera z Sieci ok. 24% internautów pomiędzy 8 a 18 rokiem życia - w 2004 r. wartość ta wynosiła 36%.
Co ciekawe, jednym z głównych powodów zniechęcających młodych ludzi do korzystania z pirackich materiałów jest... nadzór rodzicielski. Aż 48% ankietowanych odpowiedziało, iż pobierania nielegalnych kopii filmów, muzyki i oprogramowania zabraniają im rodzicie ( a oni respektują ten zakaz ). Pozostałe czynniki to m.in. obawa przed zainfekowaniem komputera wirusem ( 62% ) lub oprogramowaniem szpiegowskim ( 51% ), a także chęć uniknięcia pozwu ze strony właściciela praw autorskich ( 52% ).
Autorzy raportu zauważają, że bardzo duży wpływ na zachowanie młodych ludzi w Internecie ma to, jak są oni wychowywani przez rodziców. Okazuje się bowiem, że dzieci osób, które stosują konserwatywne zasady wychowywania ( ze ściśle wytyczonymi prawami i obowiązkami dzieci ), rzadziej pobierają z Internetu nielegalne materiały ( robi to zaledwie ok. 19% ankietowanych, którzy przyznali, że ich rodzicie wymagają od nich stosowania się do "regulaminu domowego" ). Zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci wychowywane przez osoby wyznające zasady "bezstresowego wychowania" - aż 52% z nich zdarzyło się korzystać z dostępnych w Internecie nielegalnych materiałów.
Raport został przygotowany na zlecenie BSA przez firmę Harris Interactive. Podczas prac nad nim przepytano ok. 1,2 tys. osób w wieku od 8 do 18 lat.