"Mistrzowie Kodowania" spotkali się na Stadionie Narodowym
02.06.2015 11:24, aktual.: 02.06.2015 13:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ponad 1300 osób wzięło udział w finale 2. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Mistrzowie Kodowania". Młodzi pasjonaci programowania zaprezentowali na Stadionie Narodowym łącznie kilka tysięcy projektów gier, animacji i aplikacji. Twórcom jednej z nich Samsung Electronics Polska, organizator programu, ufunduje "Cyfrową Klasę".
Dzieci i młodzież z całej Polski przez 8 godzin prezentowały projekty programistyczne, nad którymi pracowały przez ostatni rok szkolny. Można było zobaczyć między innymi projekty wspierające naukę języka polskiego, tabliczki mnożenia czy kodeksu drogowego. Pokazaono też projekt edukujący w zakresie bezpieczeństwa w internecie, quizy historyczne, a nawet elektronicznie pianino.
Wszystkie umiejętności, niezbędne do realizacji projektów, dzieci zdobyły uczestnicząc w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Mistrzowie Kodowania”. Jego celem jest kształtowanie kompetencji przyszłości poprzez naukę programowania w szkołach. Do tej pory zaangażowało się już w niego ponad 5. 000 uczniów, 1300 nauczycieli i 630 szkół, bibliotek, domów kultury i rodziców prowadzących edukację domową.
„Te niesamowite prace, które mieliśmy okazję dzisiaj zobaczyć, pokazują nam jak wielki potencjał tkwi w polskich dzieciach. Lekcje programowania, które >>Mistrzowie Kodowania<< przynoszą do polskich szkół, uczą kompetencji przyszłości takich jak praca w zespole czy myślenie przyczynowo –. skutkowe. Dzieci kodując, nabywają umiejętności, które system edukacyjny i podstawa programowa bądź to pomijają, bądź nie wprowadzają skutecznie do systemu nauczania” – mówi Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager z Samsung Electronics Polska.
W programie udział biorą uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, w tym nawet…sześciolatki. To właśnie jedną ze szkół, która podjęła się nauki najmłodszych uczestników, Samsung Electronics Polska postanowił nagrodzić „Cyfrową Klasą”, czyli wyposażeniem wybranej pracowni w nowoczesny sprzęt IT. Nagrodę przyznano Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Sobótce za twórcze i nieszablonowe wdrożenie programu. Regularne ćwiczenia dla sześciolatków realizowane były tam m.in. w połączeniu z zajęciami muzycznymi i teatralnymi.
W finale, który stanowił ukoronowanie 2. edycji programu udział wzięły reprezentacje ponad 260 z 630 przeszkolonych placówek. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele organizacji partnerskich i instytucji patronackich. Tegoroczna edycja zyskała patronaty Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Gospodarki oraz patronat Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – Pawła Orłowskiego. Program prowadzony jest we współpracy z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją „CoderDojo”, stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”, stowarzyszeniem „Dobra Edukacja” oraz grupą nauczycieli „SuperBelfrzy RP”. Mistrzowie Kodowania są też wspierani przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.