Misja Apollo 8 była ważniejsza, niż się wydaje. 50 lat temu pierwszy raz człowiek okrążył Księżyc

Misja Apollo 8 była ważniejsza, niż się wydaje. 50 lat temu pierwszy raz człowiek okrążył Księżyc

Misja Apollo 8 była ważniejsza, niż się wydaje. 50 lat temu pierwszy raz człowiek okrążył Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
21.12.2018 14:42, aktualizacja: 21.12.2018 16:11

21 grudnia 1968 roku rozpoczęła się misja Apollo 8. W składzie Frank Borman, James Lovell i William Anders amerykańscy astronauci okrążyli Księżyc na pokładzie statku kosmicznego. Cała misja trwała ponad 147 godzin.

Misja Apollo 8 była bez wątpienia jedną z najważniejszych w historii ludzkości. Amerykańscy astronauci jako pierwsi opuścili Ziemię i dotarli na orbitę innego ciała niebieskiego w kosmosie. To był prawdziwy przełom. Można uznać, że już wtedy po raz pierwszy odwiedziliśmy Księżyc, orbitując go.

Apollo 8 - był wtedy najdłuższym lotem kosmicznym w historii człowieka

Samo wydostanie się z pola grawitacyjnego Ziemi i dotarcie na orbitę Księżyca zajęło aż 68 godzin. A wtedy astronautów czekało kolejne 20 godzin okrążania Srebrnego Globu. Statek kosmiczny misji Apollo 8 wykonał aż 10 pełnych okrążeń Księżyca.

Apollo 8 - 50 rocznica

Z okazji 50 rocznicy misji Apollo 8, NASA opublikowała specjalne wideo na swoim kanale YouTube oraz na stronie NASA.gov. I muszę przyznać, że jest to kawał niesamowitej roboty. 147 godzin misji skrócono do trwającego zaledwie 1 minutę i 45 sekund filmiku, uwzględniającego najważniejsze momenty. Szczególną uwagę zwróćcie na moment w 1:06.

Cele misji Apollo 8

Astronauci biorący udział w misji nie wylądowali na naszym naturalnym satelicie, ale okrążali go przez ponad 20 godzin. Celem orbitowania Księżyca było między innymi znalezienie miejsca dogodnego do lądowania. Dane te wykorzystano w misji Apollo 11. Dzięki nim, Buzz Aldrin i Neil Armstrong postawili stopy na Księżycu.

Innym, równie ważnym celem misji było przetestowanie rakiety nośnej Saturn C-5. Podczas lotu po raz pierwszy ta maszyna wyniosła kapsułę załogową na orbitę. Systemy rakiety Saturn V i statku Apollo okazały się być praktycznie niezawodne. Na pięć milionów części, zarejestrowano zaledwie pięć poważnych usterek. A to napędziło cały program Apollo.

Ciekawostki z misji Apollo 8:

  • Dzięki Apollo 8 pierwszy raz w historii człowiek oddalił się na tyle daleko, aby zrobić zdjęcie obejmujące całą planetę.
  • Misja Apollo 8 dowiodła także bardzo ważnej dla przyszłości kosmonautyki rzeczy. Podróż na Księżyc i z powrotem jest możliwa.
  • Apollo 8 nie posiadał lądownika księżycowego, bo nie zdążono go zaprojektować
  • Największa prędkość osiągnięta przez człowieka – 11,04 km/s (później pobił ją Apollo 10 - 11,1 km/s)
  • Podczas Apollo 8 przeprowadzono pierwszą transmisję telewizyjną, ukazująca powierzchnię Księżyca
  • To był pierwszy raz, gdy człowiek opuścił sferę oddziaływania grawitacyjnego Ziemi
  • Misja Apollo 8 była najdalszą misją załogową swoich czasów

Najsłynniejsze zdjęcie Ziemi - wykonane przez załogę Apollo 8

Obraz
© NASA

Misja Apollo nie byłaby takim sukcesem bez udziału kilku kobiet

Podczas misji Apollo 8 z modułu dowodzenia w jednej chwili zniknęły wszystkie dane nawigacyjne, pozbawiając astronautów możliwości powrotu na Ziemię. Zebrany w trybie awaryjnym zespół programistów i programistek dokonał cudu i w ciągu kilku godzin nowe dane zostały przesłane do statku kosmicznego, pozwalając astronautom na powrót na ziemię. Po tych problemach słynny "mały krok" Neila Armstronga z misji Apollo 11 był już tylko formalnością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)