Ministerstwo Cyfryzacji zajmie się rozwojem AI w Polsce. Powstała Wirtualna Katedra Etyki i Prawa

Ministerstwo Cyfryzacji zajmie się rozwojem AI w Polsce. Powstała Wirtualna Katedra Etyki i Prawa

Ministerstwo Cyfryzacji zajmie się rozwojem AI w Polsce. Powstała Wirtualna Katedra Etyki i Prawa
Źródło zdjęć: © Reuters | REUTERS
Arkadiusz Stando
31.07.2019 14:20

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zainaugurował działalność Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa. Jej zadaniem będzie analiza i badania wyzwań dotyczących prawa oraz etyki w odniesieniu do Sztucznej Inteligencji (AI) i jej powiązań z innymi technologiami.

Wirtualna Katedra Etyki i Prawa będzie doradzać i proponować rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących Sztuczną Inteligencję. Chodzi przede wszystkim o sugerowanie skutecznych rozwiązań i zmian w prawie, które pozwolą lepiej rozwijać sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja rozwijana w Wirtualnej Katedrze Etyki i Prawa

W pierwszym inaugurującym posiedzeniu Katedry – poza ministrem cyfryzacji – wzięli udział przedstawiciele uczelni i instytucji, których praktyka naukowa obejmuje obszary Sztucznej Inteligencji.

- To właśnie Sztuczna Inteligencja może być motorem napędowym zmian i szansą na podniesienie jakości życia, usług publicznych oraz powstanie dużej liczby wysokopłatnych miejsc pracy – powiedział podczas środowego spotkania szef Ministerstwa Cyfryzacji. - Warunkiem dynamicznego rozwoju AI w Polsce jest stworzenie silnego polskiego ekosystemu Sztucznej Inteligencji wraz z ośrodkiem koordynującym jego zarządzanie – dodał minister Marek Zagórski.

Jak dodał szef MC, wiąże się to z koniecznością stworzenia odpowiednich warunków prawnych dla polskich firm i specjalistów z tej dziedziny. Efektem tych działań będzie dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, która będzie mogła konkurować na arenie globalnej. Powołanie Katedry ma wspomóc ten proces.

Skuteczna reakcja

- Chcemy na bieżąco i skutecznie reagować na zmieniające się warunki w obszarze nowych technologii – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wirtualna Katedra Etyki i Prawa będzie forum stałej wymiany poglądów i pomysłów na budowę sprawnego, efektywnego i odpowiedzialnego państwa opartego na nowoczesnych, bezpiecznych i transparentnych regulacjach etyki i prawa w tym obszarze - dodał szef MC.

W oczekiwaniu na wyniki

Wynik badań i analiz Katedry będą powszechnie dostępne. Będą miały formę m.in. wykładów, spotkań eksperckich i konsultacji aktów prawnych. Ich głównym celem będzie kształtowanie warunków dla uczciwej konkurencji i rozwoju gospodarki z zachowaniem zasad zapewniających ochronę godności człowieka i jego bezpieczeństwa.

Wirtualną Katedrę Etyki i Prawa tworzyć będą naukowcy reprezentujący: Polską Akademię Nauk, NASK Państwowy Instytut Badawczy, Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)