Miniaturowe roboty-mrówki są w stanie... ukraść dwutonowy samochód!

Miniaturowe roboty-mrówki są w stanie... ukraść dwutonowy samochód!
Źródło zdjęć: © YouTube

15.03.2016 15:00, aktual.: 16.03.2016 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To zdumiewające jak robotyka cały czas się rozwija. Nie jest jednak powiedziane, że najpotężniejsze i najbardziej funkcjonalne roboty to te wielkie o humanoidalnej budowie. Spójrzcie ile potrafią dokonać? zwykłe mrówki.

To zdumiewające, w jaki sposób rozwija się robotyka. Nie jest jednak powiedziane, że najpotężniejsze i najbardziej funkcjonalne roboty to te wielkie o humanoidalnej budowie. Spójrzcie ile potrafią dokonać... zwykłe mrówki.

Naukowcy z uniwersytetu w Stanford zbudowali małe roboty, które potrafią ze sobą współpracować. Dzięki temu, wspólnym wysiłkiem, są w stanie przesuwać obiekty, które są od nich tysiące razy cięższe. Jak zauważycie na poniższym klipie wideo, te maleństwa ważą raptem 10. gramów, a mimo tego są w stanie "ukraść" dwutonowy samochód.

Inspiracją dla inżynierów były mrówki, które również są w stanie przenosić ciężary wielokrotnie masywniejsze od nich samych. Nie bez znaczenia były też zdolności gekonów do wspinania się po ścianach. Mechanizm ten również był inspiracją podczas konstruowania robotów.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Szukasz dobrego komputera z Linuxem na pokładzie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)