Miniaturowa matryca CMOS Kodaka

Miniaturowa matryca CMOS Kodaka
Źródło zdjęć: © IDG

06.02.2008 16:30, aktual.: 06.02.2008 16:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa światłoczuła matryca Kodaka to maleństwo dysponujące 5 milionami pikseli o rozmiarze 1,4 mikrona. Zastosowano w niej technologię Color Filter Pattern oraz nowy typ pikseli - Piksel Kodak TrueSense CMOS.

Nowy sensor Kodaka nosi oznaczenie KAC-05020 ( z nazewnictwa wynika, że jest to następca sensora KAC-05010 ) i przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania w telefonach komórkowych. Producent przekonuje, że dzięki zastosowaniu technologii Color Filter Pattern oraz nowej architektury pikseli TrueSense CMOS nowa matryca może rejestrować obrazy przewyższające jakością zdjęcia pochodzące z urządzeń z pikselami o wymiarze 1,75 mikrona.

Kodak przekonuje, że zalety nowego sensora uwidaczniają się zwłaszcza podczas fotografowania przy niewystarczającym oświetleniu. W układzie Kodak TrueSense obok czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli znajdują się bowiem piksele panchromatyczne ( lub "bezbarwne" ). Ponieważ piksele panchromatyczne mogą zarejestrować więcej światła, czułość matrycy zwiększa się ( wg Kodaka - od dwóch do czterech razy ). Ponadto, w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań tego typu, światło trafiając na matrycę zamieniane jest w sygnał cyfrowy, a następnie - impuls elektryczny. Im mniej światła dociera do matrycy, tym silniejszy jest wygenerowany sygnał.

Sensor umożliwia fotografowanie z czułością do 320. ISO oraz rejestrowanie filmów wideo o rozdzielczości do 720p z prędkością 30 klatek na sekundę.

Obraz
© Nowy sensor Kodaka ma zapewnić lepsze jakościowo zdjęcia przy niedostatecznym oświetleniu (fot. IDG)

Prezentacja sensora KAC-05020 odbędzie się w trakcie zjazdu GSMA Mobile World Congress, zaplanowanego na 11-14 lutego 2008 r. w Barcelonie. W drugim kwartale br. rozpocznie się wysyłka próbnych egzemplarzy sensora do wytwórców komórek. Z masową sprzedażą Kodak zamierza ruszyć w czwartym kwartale.

Strona producenta: Kodak - http://www.kodak.com

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)