"Mini HIMARS-y" w Ukrainie. Żołnierze wiedzą, jak łączyć sprzęt z USA
09.05.2023 16:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Żołnierze z ukraińskiej 37. Brygady Piechoty Morskiej wykorzystują tzw. mini HIMARS-y, o czym świadczy nagranie, które niedawno pojawiło się w sieci. Widać na nim pojazd Humvee w wersji M1152A1 z wyrzutnią LAND-LGR4, która wystrzeliwuje wyprodukowane w USA kierowane laserowo rakiety kal. 70 mm. Wyjaśniamy, co to za rozwiązanie.
Na nagranie pokazujące rozwiązanie, które eksperci z kanału OSINTtechnical na Twitterze nazywają "mini HIMARS-ami", zwrócił uwagę m.in. amerykański serwis The War Zone. Jego zdaniem widać na nim pojazd Humvee M1152A1, czyli wersję, która zyskała lepsze opancerzenie kabiny przeznaczonej dla dwuosobowej załogi i ma otwartą przestrzeń ładunkową. Może ona służyć do przewozu osób, ładunków, lub, jak widać na nagraniu - broni.
"Mini HIMARS-y" w Ukrainie
Humvee M1152A1, podobnie jak i inne pojazdy z tej rodziny, jest produkowany przez firmę AM General. Został zaprojektowany w taki sposób, aby sprawdzać się na wszystkich typach dróg i w każdych warunkach pogodowych bez znaczącej utraty swoich możliwości. Pojazd może poruszać się z prędkością przekraczającą 110 km/h. Ma długość 4,93 m, szerokość 2,21 m i wysokość 1,93 m. Jego masa wynosi blisko 5,5 tony. Wykorzystane w nim opancerzenie ma chronić załogę przed ostrzałem pociskami kal. 7,62 mm, odłamkami pocisków i wybuchami min pod kołami do 5,5 kg.
Ukraińscy żołnierze połączyli Humvee M1152A1 z mobilną wyrzutnią LAND-LGR4. Rozwiązanie służy głównie do wystrzeliwania naprowadzanych laserowo rakiet kalibru 70 mm, ale może też obsługiwać rakiety niekierowane. The War Zone zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone potwierdziły przekazanie APKWS II (ang. Advanced Precision Kill Weapon System II), czyli pocisków rakietowych z modułami naprowadzania laserowego na Ukrainę. Eksperci typowali, że mogą być one łączone właśnie z pojazdami opancerzonymi lub łodziami patrolowymi, dronami TB2 i śmigłowcami Mi-17.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak już informowaliśmy, APKWS II składa się z platformy startowej, rakiet wyposażonych w jednostkę naprowadzającą WGU-59/B, wydłużonej 7-lufowej wyrzutni rakiet LAU-68 F/A, wskaźnika celowania SCS 7 oraz zestawu Fastpack PA-140 i CNU-711/E do przechowywania rakiet i modułów naprowadzania laserowego. Broń jest łatwa w montażu i obsłudze. Waży zaledwie 15 kg, jej długość to 1,87 m, a zasięg wynosi od 1100 do 5000 m. Można więc bez problemu przewieźć ją Humvee M1152A1.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski