Milionerzy: pytanie o efekt nocebo za 40 tys. zł. Jak poradziła sobie uczestniczka?

Kolejny odcinek programu "Milionerzy" za nami
Kolejny odcinek programu "Milionerzy" za nami
Źródło zdjęć: © YouTube.com

03.09.2020 07:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatni odcinek programu Milionerzy, jak zawsze dostarczył wiele emocji. Pani Agata dobrze radziła sobie z większością pytań radziła sobie dobrze aż musiała odpowiedzieć czym jest efekt nocebo. 

Uczestniczka rozpoczęła grę w poprzednim odcinku programu Milionerzy, ale wtedy nie zdążyła odpowiedzieć na więcej niż 2 pytania. Wczoraj udało się jej jednak zajść dość wysoko, mimo że pierwsze trudności pojawiły się przy pytaniu za 1000 zł. Wtedy poprosiła o pomoc publiczność. Przy pytaniu za 40 tys. zł musiała wykorzystać kolejne koło ratunkowe. Brzmiało ono:

Efekt nocebo szczególnie mogą odczuć:

  • hipochondrycy,
  • nocne marki,
  • szczęśliwe pary,
  • noworodki.

Uczestniczka zdecydowała się zadzwonić do przyjaciółki, jednak ta nie znała odpowiedzi i pani Agata musiała zaufać intuicji. Zdecydowała się zaznaczyć odpowiedź A, co okazało się dobrym wyborem.

Co to jest efekt nocebo?

Efekt nocebo to zjawisko towarzyszące efektowi placebo, ale będące jednocześnie jego odwrotnością. Powoduje nasilanie się objawów ubocznych (np. nudności, wymiotów czy bólów głowy), w momencie, gdy pacjent nie wierzy w stosowaną terapię.

Termin po raz pierwszy został użyty w 1961 roku przez Waltera Kennedy’ego i dosłownie oznacza "będę szkodzić" (łac.). Co ciekawe, badania prowadzone przez doktora Arthura Barsky’ego wykazały, że aż 97 proc. alergii na penicylinę to objaw efektu nocebo. Na skutki nocebo najbardziej narażeni są hipochondrycy oraz osoby skłonne do lęków i depresji. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)