Milionerzy: Jezulatko a może Jan Hus? Pytanie o praską figurę warte 125 tys zł

Milionerzy: Jezulatko a może Jan Hus? Pytanie o praską figurę warte 125 tys zł
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN

09.07.2019 07:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pytanie o praską figurę przysporzyło uczestniczce "Milionerów" spore trudności. Na warte 125 tysięcy złotych pytanie grająca musiała zużyć aż dwa koła ratunkowe, ale czy opłaciło się? Sprawdźcie, jak sobie poradziła.

Chociaż przez większość gry uczestniczka radziła sobie bardzo dobrze, to w końcu trafiła na pytanie, które sprawiło jej niemały kłopot. Która praska figura przystrajana jest w szaty?

  • Golem
  • Jezultko
  • Jan Hus
  • św. Wacław

Uczestniczka nie była pewna odpowiedzi, więc skorzystała z "telefonu do przyjaciela" i zadzwoniła do swojego ojca. Ten od razu odrzucił odpowiedź A i C, jednak nie był pewny prawidłowej odpowiedzi. Kobieta nadal wahając się zdecydowała się skorzystać z koła ratunkowego "pół na pół", po czym zostały jej tylko odpowiedzi B i C. Z większą pewnością zaznaczyła więc odpowiedź B.

Jezulatko - kogo przedstawia praska figura?

Która praska figura przystrajana jest w szaty? Prawidłową odpowiedzią jest B - Jezultko. Słynne Praskie Dzieciątko Jezus, którego tradycja ubierania w szaty sięga XVI wieku. Jezulatko ma do dyspozycji aż 70 szat, z których najstarsza miała być darem cesarzowej Marii Teresy. Figura, autorstwa nieznanego artysty, Jezulatko ma zaledwie 45 cm wzrostu i przedstawia 3-letniego Jezusa.

Jezulatko, czyli Praskie Dzieciątko Jezus jest celem pielgrzymek i otrzymało na przestrzeni lat wiele darów. To jeden z najważniejszych zabytków czeskiego Kościoła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)