Miliardy na szerokopasmowy internet w całym kraju

Jak szacuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji realizacja planu będzie kosztować minimum 8,5 mld zł.

Miliardy na szerokopasmowy internet w całym kraju
Źródło zdjęć: © PAP

Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialna m.in. za projekty związane z cyfryzacją, powiedziała podczas konferencji prasowej MAC z udziałem ministra Michała Boniego, że rozwój internetu szerokopasmowego może być _ "dźwignią dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju" _.

NPS do konsultacji w ciągu dwóch tygodni

Zapowiedziała też, że Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) zostanie skierowany do konsultacji społecznych w ciągu dwóch tygodni. Według niej na upowszechnienie dostępu do internetu o prędkości minimum 2 Mbps do 201. roku trzeba będzie wydać około 4,3 mld złotych. Dodatkowo, aby umożliwić wszystkim Polakom dostęp do internetu z prędkością min. 30 Mbps do 2020 roku potrzeba kolejnych 4,2 mld złotych.

_ "Mówiąc o ambitnych celach Agendy Cyfrowej, czyli 100 Mbps, widzimy, że koszty rosną jeszcze bardziej. Wynoszą około 18-20 mld złotych, więc w tym zakresie bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia" _ - podkreśliła Olszewska, dodając, że aby cel mógł być zrealizowany konieczne jest kompleksowe podejście do problemu pobudzania inwestycji teleinformatycznych w Polsce.

Do 2015 wszyscy Polacy będą mieli dostęp do internetu 2 Mbps

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dostęp do internetu z prędkością 2 Mbps i więcej ma obecnie 7. proc. Polaków. W ramach realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej wszyscy Polacy mają uzyskać możliwość skorzystania z tego typu łącz najpóźniej do 2015 roku. Do 2020 powszechny ma być dostęp o prędkości 30 Mbps, a dla przynajmniej 50 proc. gospodarstw domowych - 100 Mbps. Olszewska podkreśliła, że obecnie z tak szybkiego internetu skorzystać może jedynie 4 proc. mieszkańców Polski. Z badań przedstawionych przez MAC wynika, że jedno takie łącze internetowe przypada na 137 osób.

_ "Postrzegamy rozwój internetu w wielu sferach, przez kwestie społeczne - takie jak wzrost zatrudnienia, podnoszenie kwalifikacji, możliwość podjęcia aktywności zawodowej przez osoby, którym ze względu na wiek trudno odnaleźć się w nowych realiach rynku pracy, ale też osoby młode" _ - powiedziała Olszewska, uzasadniając konieczność zrealizowania Narodowego Planu Szerokopasmowego.

Druga istotna kwestia to według niej "innowacyjność i gospodarka. (...) Trzecia sprawa to oczywiście Internet Rzeczy, czyli to, o czym bardzo żywo dyskutuje się i wiele krajów zastanawia się, jak można nowoczesne technologie wykorzystać do tego, by budować inteligentne miasta, systemy ochrony środowiska, systemy logistyki czy zdrowia".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)