Mikroskopy w telefonach pomogą leczyć biedne dzieci

Mikroskopy w telefonach pomogą leczyć biedne dzieci

Mikroskopy w telefonach pomogą leczyć biedne dzieci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.07.2009 12:54

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pracują nad nowatorskim dodatkiem do smartfonów. Jest nim mikroskop fluorescencyjny, który może być bezpośrednio podłączany do nowoczesnych telefonów, informuje internetowe wydanie magazynu "Technology Review". Pomysł jest następujący: choroby takie jak gruźlica czy malaria mogłyby być obserwowane i diagnozowane również w takich rejonach świata, w których obecnie brakuje rozbudowanego systemu opieki zdrowotnej

Projekt o nazwie CellScope wyłonił się z badań w obszarze optyki. Skonstruowane urządzenie jest w stanie bezpośrednio analizować próbki krwi i śliny.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Prototyp ma postać rurki podłączonej do telefonu komórkowego za pośrednictwem specjalnego uchwytu. Urządzenie pracuje podobnie do tradycyjnego mikroskopu, korzystając z soczewek powiększających widok próbek umieszczonych na odpowiedniej płytce. Przykładowo, w celu wykrycia gruźlicy, próbkę śliny rozcieńcza się w niedrogim barwniku syntetycznym –. auraminie. Następnie próbka jest oświetlana diodą LED emitującą niebieskie światło o określonej długości fali. Jeśli w próbce znajdują się bakterie gruźlicy, fluoryzuje ona na zielono.

Następnie odpowiednie oprogramowanie może automatycznie policzyć zielono oświetlone bakterie w celu wystawienia diagnozy w czasie rzeczywistym. Możliwe jest też przesłanie obrazu do laboratorium analitycznego, gdzie diagnozę mogą potwierdzić lekarze.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)