MiG‑29. Piloci nie latali, ale mogą dostać pieniądze. Jest decyzja MON

MON przewiduje rekompensatę dla pilotów, którzy przez uziemienie samolotów MiG 29 nie mogli wylatać odpowiedniej liczby godzin.

MiG-29. Piloci nie latali, ale mogą dostać pieniądze. Jest decyzja MON
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Adam Bednarek

Jak czytamy na stronie rp.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Zakłada on, że piloci z trzech jednostek wojskowych - w bazie lotniczej w Mińsku Maz., Malborku oraz Świdwinie - otrzymają dodatek specjalny w przypadku nie wykonania określonej liczby lotów.

Dodatek może być przyznany w pełnej wysokości z "uwagi na szczególnie uzasadnione potrzeby Sił Zbrojnych, na podstawie zgody wyrażonej przez Ministra Obrony Narodowej".

Pod koniec listopada podjęto decyzję o przywróceniu samolotów MiG-29 do lotów. Przez większą część roku nie były w użyciu. Zostały uziemione w marcu 2019 roku po wypadku pod Węgrowem.

Samoloty MiG-29 rozpoczęły służbę w Polsce w latach 1989-1992 (kupione od Rosji) i w roku 1995 (pozyskane od Czech w ramach wymiany za 11 śmigłowców W-3 Sokół). Oznacza to, że najstarsze myśliwce mają już 30 lat. Eksperci i piloci zwracają uwagę, że samoloty są w opłakanym stanie i mogą już być niezdolne do naprawy. Silniki do MiG-ów 29 nie są już produkowane.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)