Trwa ładowanie...
d2mjden

Mięsożerna roślina nazwana na cześć Stephena Hawkinga. Wśród odkrywców był Polak

W nietypowy sposób doceniono dokonania wybitnego fizyka. Nazwiskiem Stephena Hawkinga nazwano mięsożerną roślinę. Wśród jej odkrywców był Polak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowiec zmarł w 2018 roku
Naukowiec zmarł w 2018 roku (flickr.com, Fot: Lwp Kommunikáció)
d2mjden

Nadając tę nazwę chcieliśmy uhonorować wybitnego uczonego, który swoją postawą udowodnił, że dla prawdziwego geniuszu i pasji nawet ciężka choroba nie jest przeszkodą w dążeniu do celu - wyjaśnił w rozmowie z PAP współodkrywca rośliny, prof. Bartosz Jan Płachno z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mięsożerną roślinę o nazwie Genlisea hawkingii jak do tej pory odnotowano wyłącznie na jednym stanowisku w południowo-wschodniej Brazylii. Naukowcom udało się znaleźć ok. 80 sztuk na obszarze 90 m2, w regionie Serra da Canastra.

To nieduża roślina - maksymalna wysokość jaką osiąga to 30 cm. Nazywając ją na cześć zmarłego w 2018 roku Stephena Hawkinga naukowcy chcieli docenić nie tylko jego dokonania, ale też brytyjskich botaników.

d2mjden

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Stephen Hawking zmarł 14 marca w wieku 76 lat. W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu maksymalnie dwa, trzy lata życia. Z chorobą zmagał się przeszło 50 lat. Był częściowo sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy.

d2mjden

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2mjden

d2mjden
d2mjden