Mięsożerna roślina nazwana na cześć Stephena Hawkinga. Wśród odkrywców był Polak

Mięsożerna roślina nazwana na cześć Stephena Hawkinga. Wśród odkrywców był Polak17.01.2020 19:17
Mięsożerna roślina nazwana na cześć Stephena Hawkinga. Wśród odkrywców był Polak
Źródło zdjęć: © flickr.com | Lwp Kommunikáció

W nietypowy sposób doceniono dokonania wybitnego fizyka. Nazwiskiem Stephena Hawkinga nazwano mięsożerną roślinę. Wśród jej odkrywców był Polak.

Nadając tę nazwę chcieliśmy uhonorować wybitnego uczonego, który swoją postawą udowodnił, że dla prawdziwego geniuszu i pasji nawet ciężka choroba nie jest przeszkodą w dążeniu do celu - wyjaśnił w rozmowie z PAP współodkrywca rośliny, prof. Bartosz Jan Płachno z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mięsożerną roślinę o nazwie Genlisea hawkingii jak do tej pory odnotowano wyłącznie na jednym stanowisku w południowo-wschodniej Brazylii. Naukowcom udało się znaleźć ok. 80 sztuk na obszarze 90 m2, w regionie Serra da Canastra.

To nieduża roślina - maksymalna wysokość jaką osiąga to 30 cm. Nazywając ją na cześć zmarłego w 2018 roku Stephena Hawkinga naukowcy chcieli docenić nie tylko jego dokonania, ale też brytyjskich botaników.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Stephen Hawking zmarł 14 marca w wieku 76 lat. W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu maksymalnie dwa, trzy lata życia. Z chorobą zmagał się przeszło 50 lat. Był częściowo sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)