Trwa ładowanie...
dug5fq4

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna: pierwsze w historii przestępstwo w kosmosie. Jest oskarżenie

Amerykańska astronautka Anne McClain została oskarżona o kradzież tożsamości. Zrobiła to w trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co oznacza, że mamy do czynienia z pierwszym przestępstwem popełnionym w kosmosie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anne McClain, amerykańska astronautka, mogła popełnić przestępstwo podczas pobytu na orbicie.
Anne McClain, amerykańska astronautka, mogła popełnić przestępstwo podczas pobytu na orbicie. (NASA)
dug5fq4

McClain była w trakcie rozwodu ze swoją małżonką Summer Worden, która pozostała na Ziemi. Będąc na orbicie kobieta weszła na wspólne internetowe konto bankowe, co dało jej wiedzę o wydatkach swojej małżonki. To dało podstawę do oskarżenia astronautki o kradzież tożsamości i bezprawne poznanie prywatnych wydatków Summer Worden.

McClain przyznała, że weszła na konto bankowe przez łącze internetowe, z którego mogą korzystać astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kobieta powiedziała, że często sprawdzała wspólne wydatki, o czym Worden wiedziała i na co się zgadzała. Sprawa jest w toku.

Czytaj też: Asteroida z własnym księżycem może sprowadzić koniec świata. NASA i ESA opracowują plan obrony

dug5fq4

Kwestie tego, jakie prawo obowiązuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są skomplikowane i zależą od narodowości astronauty i tego, w której części stacji przebywa. Chociaż stacja bezustannie krąży nad Ziemią i co chwilę znajduje się nad innym państwem, to nie przyjmuje jego praw – nie jest to uwarunkowane geograficznie, tak jak jest to na Ziemi.

Każdego astronautę obowiązuje prawo jego kraju. Oznacza, to np., że gdyby kiedyś na stację poleciało dwóch 20-latków, jeden z USA a drugi np. z Polski, to Polak mógłby legalnie wypić piwo, a Amerykanin już nie (limit wieku spożycia alkoholu w Stanach Zjednoczonych to 21 lat).

Dodatkowo, jeśli astronauta z kraju A wyrządzi poważne szkody astronaucie z kraju B, lub zniszczy sprzęt kraju B, to kraj B może żądać od kraju A przekazania astronauty i sądzenia go u siebie. Nie jest jednak powiedziane, że kraj A musi się dostosować do żądania.

dug5fq4

Podziel się opinią

Share

dug5fq4

dug5fq4
Więcej tematów