Microsoft pozwala na więcej w tanich PC z XP

Microsoft pozwala na więcej w tanich PC z XP

03.07.2008 11:01, aktual.: 03.07.2008 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern z Redmond zrezygnował z kilku ograniczeń, do których dotychczas musieli stosować się producenci tanich komputerów przenośnych, jeśli chcieli preinstalować na nich Windows XP. Firma zgodziła się m.in. na stosowanie pojemniejszych dysków twardych oraz większych wyświetlaczy.

Oficjalnie sprzedaż Windows XP została wstrzymana z końcem czerwca 2008 r. - jednak już od kilku tygodni było wiadomo, że Microsoft zamierza jeszcze prze pewien czas pozwolić na preinstalowanie tego systemu w tanich przenośnych komputerach PC, takich jak np. Eee PC Asusa czy Wind MSI. Koncern wprowadził jednak pewne ograniczenia licencyjne - aby uniemożliwić producentom komputerów "przemycanie" Windows XP na standardowe notebooki. Z dokumentów, do których uzyskali dostęp nasi koledzy z amerykańskiego IDG News Service wynika, że Microsoft zgodził się na zredukowanie tych ograniczeń...

Wedle nowych zasad, Windows XP będzie mógł być preinstalowany w komputerach wyposażonych w ekrany 14,1" ( i mniejsze ) oraz dyski twarde o maksymalnej pojemności 160 GB. Co więcej, w urządzeniach taki będą mogły być zamontowane ekrany dotykowe ( wcześniej nie było to możliwe ). Do tej pory maksymalna wielkość matrycy w tanim komputerze, w którym mógł być zainstalowany Windows XP wynosiła 10,2", zaś maksymalna pojemność HDD - 80 GB. Microsoft nie zniwelował na razie innych ograniczeń - w komputerach takich wciąż może być najwyżej 1 GB pamięci RAM, zaś procesor musi być jednordzeniowy i nie szybszy niż 1 GHz. Informację o poprzednich obostrzeniach znaleźć można w artykule "Jak kupić Windows XP po 30 czerwca? - czyli sposób z... piratem" - http://www.pcworld.pl/news/157243.html.

Warto również wspomnieć, że koncern z Redmond będzie od teraz pozwalał również na preinstalowanie Windows XP nie tylko w tanich notebookach, ale także w tanich komputerach biurkowych ( zgodnych z opisanymi powyżej ograniczeniami ). Z dokumentu dowiadujemy się również, że za 1 licencję na Windows XP preinstalowany na urządzeniu z małym wyświetlaczem ( nie podano, niestety, o jaki rozmiar chodzi ) Microsoft życzy sobie od producentów sprzętu 32 USD, zaś za kopię przeznaczoną na tani komputer z dużym ekranem ( prawdopodobnie chodzi o 14,1" ) - 47 USD.

Przedstawiciele koncernu nie skomentowali tych doniesień - rzecznik firmy stwierdził jedynie, że Microsoft nie zwykł wypowiadać się na temat swoich umów z parterami.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)