Microsoft monitoruje stan wód

Microsoft monitoruje stan wód

Microsoft monitoruje stan wód
Źródło zdjęć: © Microsoft
01.08.2008 10:00, aktualizacja: 01.08.2008 10:41

Microsoft w porozumieniu z Europejską Agencją Środowiska ( European Environmental Agency, EEA ) uruchomił witrynę Eye on Earth, dostarczającą dane o czystości europejskich rzek i jezior.

Eye on Earth dostarcza danych o jakości wody z 21 tysięcy akwenów wodnych w Europie. Witryna przedstawia dokładnie zanieczyszczenia wodne, po raz pierwszy w tak przyjazny i przejrzysty dla użytkownika sposób. Dane dotyczące jakości wody są zintegrowane z programem Virtual Earth. Dzięki temu możliwe jest oglądanie map oraz zrzutów satelitarnych wybranych obszarów.

Serwis dostępny jest w pięciu językach: niemieckim, angielskim, włoskim, hiszpańskim oraz duńskim. Nie wiadomo jescze, czy w przyszłości uruchomiona zostanie także polskojęzyczna wersja. Microsoft poinformował za to, że wkrótce stworzony zostanie gadżet dla Windows Vista, który pozwoli uzyskiwać dane z Eye on Earth bezpośrednio w pasku bocznym tego systemu.

Agencja EEA zbiera dane dotyczące czystości wód z 27 krajów Europy, ale zawsze miała problem z przejrzystym przedstawieniem wyników badań. Teraz, dzięki współpracy z Microsoftem i skorzystaniu z najnowszych technologii jest to możliwe do osiągnięcia. Ponadto Microsoft wraz z EEA zobowiązały się do pięcioletniej współpracy nad stroną, której funkcjonalność może zostać w przyszłości rozszerzona o dane o zanieczyszczeniu powietrza, biodegradacji czy parkach narodowych. Gülcin Karadeniz z European Enviromental Agency mówi: "To będzie kompletny obraz stanu środowiska we wspólnocie".

Eye on Earth to nie pierwsza inicjatywa koncernu z Redmond w zakresie ochrony środowiska - jakiś czas temu wystartował projekt Carbon Grove, uruchomiony na rzecz odbudowy zniszczonych powierzchni lasów deszczowych.

Więcej informacji: Eye on Earth - http://www.eyeonearth.eu

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)