Microsoft kontra Unia Europejska. Osiągnięto porozumienie

Microsoft kontra Unia Europejska. Osiągnięto porozumienie
Źródło zdjęć: © Microsoft

07.10.2009 16:30, aktual.: 07.10.2009 16:50

Wszystko wskazuje na to, że Microsoftowi udało się uzyskać porozumienie z Unią Europejską w trwającym już dziesięć lat sporze antymonopolowym. Koncern zobowiązał się do zapewnienia równego dostępu użytkowników Windows do przeglądarek innych producentów.

Microsoft zapewnił, że będzie dostarczać konkurencyjnym firmom, w tym twórcom oprogramowania open source, informacje niezbędne do tworzenia oprogramowania w pełni zgodnego z systemem Windows. Rozwiązaniem problemu przeglądarek jest zaś utworzenie w Windows nowego ekranu wyboru przeglądarki obejmującego najwyżej 1. programów, dzięki któremu byłyby one tak samo widoczne jak Internet Explorer.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

"Wierzymy, że to jest właśnie odpowiedź" - powiedziała Neelie Kroes, komisarz UE ds. konkurencji. Jej zdaniem w nowym porozumieniu nie może być mowy o niedomówieniach, gdyż jest to efekt długiej dyskusji między nią i Stevem Ballmerem, szefem koncernu z Redmond.

W piątek Komisja Europejska roześle propozycje Microsoftu do zainteresowanych producentów oprogramowania i grup konsumenckich. Podmioty te będą mieć miesiąc na ustosunkowanie się do niej. Pani komisarz uważa jednak, że nowa propozycja nie zadowoli niektórych konkurentów Microsoftu. "Pewni ludzie nigdy nie są zadowoleni w 10. proc." - powiedziała Kroes. Zadeklarowała, że poważnie odniesie się do ewentualnej krytyki, jednak jej zdaniem, oferta Microsoftu może przywrócić skuteczną konkurencję.
Stowarzyszenie European Committee for Interoperable Systems przyjęło informację o porozumieniu z ostrożnością. Thomas Vinje, doradca prawny ECIS zapowiada, że stowarzyszenie dokładnie przeanalizuje treść ugody w najbliższych dniach, zwraca jednak uwagę już teraz na fakt, że najwyraźniej nie porusza ona tak istotnych spraw jak choćby "nieprzystosowywanie się Microsoftu do standardów, nieuczciwa polityka cenowa i inne kwestie związane z naruszaniem patentów czy manipulowaniem standardami".

ECIS stoi na stanowisku, że dla wartości tego porozumienia kluczową sprawą powinno być zawarcie w nim wyraźnych i skutecznych mechanizmów egzekwowania warunków ugody, np. kontroli działań Microsoftu.

Zarzut naruszania zasad uczciwej konkurencji na rynku przeglądarek internetowych Komisja Europejska oficjalnie sformułowała pod adresem Microsoftu w styczniu 2009 r. Lipcowa propozycja ugody przedstawiona przez firmę została odrzucona przez Komisję i uznana przez nią (oraz konkurencyjnych producentów przeglądarek) za niewystarczającą z uwagi na dalsze faworyzowanie Internet Explorera w ekranie wyboru przeglądarki kosztem produktów konkurencji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)