Microsoft - innowacje w cyfrowym obrazowaniu

Microsoft - innowacje w cyfrowym obrazowaniu

Microsoft - innowacje w cyfrowym obrazowaniu
Źródło zdjęć: © Microsoft
19.07.2007 08:30, aktualizacja: 19.07.2007 10:56

Uczestnicy spotkania Microsoft Research Faculty Summit zorganizowanego w tym tygodniu w siedzibie koncernu ( Redmond ) zaprezentowali kilka ciekawych innowacji technologicznych z zakresu cyfrowego przetwarzania obrazu.

Wśród zaprezentowanych technologii znalazły się m.in. projekty HD View oraz Photo Tourism. Pierwsza z wymienionych nowinek pozwala łączyć ze sobą setki zdjęć cyfrowych w jedno gigantyczne zdjęcie.

Na stronie projektu można obejrzeć kilka przykładowych fotografii. jedno z nich - panorama miasta Seattle - złożone zostało z 800 mniejszych ujęć o rozdzielczości 8 mln. pikseli każde. Użytkownik ogląda zatem panoramiczny widok miejski złożony z 3,6 miliarda pikseli, przy czym obraz wyświetlany jest w taki sposób, jakby widz znajdował się w środku obserwowanej sceny. Zdjęcie, stopniowo powiększane, uwydatnia coraz większą liczbę detali.

Na innym zdjęciu, przedstawiającym górę w jednym z kanadyjskich masywów, przy powiększeniu widoczny staje się amator wspinaczki górskiej.

Obraz
© HD View (fot. Microsoft)

Użytkownicy mogą samodzielne tworzyć takie panoramy dzięki udostępnionemu przez firmę narzędziu HD View Utilities

Obraz
© Zobacz prezentację

Drugi z projektów, Photo Tourism, liczy sobie już kilkanaście miesięcy, i prezentacja, jaka miała miejsce na konferencji Microsoft Research Faculty Summit pozwala sądzić, że gigant z Redmond nie porzucił planów jej wdrożenia. Technologia ta łączy cyfrowe obrazy w trójwymiarowe sceny, dzięki czemu np. połączenie wielu różnych ujęć jednego obiektu pozwala na oglądanie go z każdej strony.

Programiści Microsoftu eksperymentują też z usługą Virtual Earth - pokazano m.in. trójwymiarową mapę San Francisco, złożoną z niemal 10 mln. obrazów ( w tym. 50 tys. zdjęć wykonanych z powietrza ). Może to nasuwać skojarzenia z GoogleMaps, jednak w tym drugim zdjęcia wykonane na ziemi i w powietrzu nie są łączone.

Nie tylko obraz

W trakcie tegorocznego zlotu pokazano w sumie 60 projektów, a w samej imprezie wzięło udział ok. 800 badaczy. Oprócz opisanych powyżej nowinek zaprezentowano też i inne wynalazki, w tym laskę, wysyłającą ostrzegawczego SMS-a w momencie utraty stabilności bądź aplikacja umożliwiająca bezprzewodowe podłączenie myszy, klawiatury i telewizora do telefonu komórkowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)