Microsoft doprowadza do usunięcia z Sieci strony Cryptome.org
Za pomocą tak zwanej notyfikacji DMCA koncern Microsoft doprowadził do tego, że wymierzona przeciwko cenzurze strona Cryptome.org zniknęła z Sieci. Donosi o tym amerykański magazyn "Wired".
Za pomocą tak zwanej notyfikacji DMCA koncern Microsoft doprowadził do tego, że wymierzona przeciwko cenzurze strona Cryptome.org zniknęła z Sieci. Donosi o tym amerykański magazyn "Wired".
Microsoft poskarżył się dostawcy hostingu strony Cryptome, firmie Network Solutions, że strona za sprawą publikacji "Global Criminal Compliance Handbook" narusza amerykańskie prawo dotyczące kopiowania utworów. Firma Network Solutions spełniła życzenie Microsoftu mimo, że właściciel strony Cryptome John Young jeszcze przed upływem wyznaczonego terminu odpowiedział na żądania Microsoftu, wyjaśniając, że w momencie publikacji dokumentu działał zgodnie z doktryną dozwolonego użytku (fair use) zapisaną w Digital Millennium Copyright Act (DMCA).
Zgodnie z warunkami opisanymi w DMCA jako Notice-and-Takedown w momencie otrzymania powiadomienia o upublicznianiu utworów chronionych prawem autorskim instancje pośrednie, takie jak dostawcy muszą natychmiast usunąć dane utwory z Sieci. Jeśli jednak właściciel oprotestowywanych treści udowodni, że w danycm przypadku publikacja jest zgodna z prawem, materiał może się znowu znaleźć się "na linii".
22-stronicowy dokument PDF, którego publikację w Internecie uniemożliwić chciał Microsoft, został opublikowany przez magazyn "Wired". Jest to przewodnik dla pracowników organów ścigania z instrukcjami odnośnie tego, jakie informacje o użytkowniku mogą oni pozyskać dla celów śledztwa za pośrednictwem produktów Microsoftu, czyli np. dane o połączeniach w Xbox Live, usługach e-mailowych i komunikatorach Microsoftu, a także szczegóły techniki uwierzytelniania Windows Live ID.
Cryptome od 1996 roku działa na rzecz nieograniczonej wolności wypowiedzi i informacji. Strona publikuje tajne dokumenty i zdjęcia, które mogą być z niej usunięte jedynie nakazem sądowym. W 1999 roku Young umieścił na swojej stronie np. listę z ponad 100 nazwiskami prawdopodobnych agentów brytjskkiej służby wywiadowczej USA. W 2003 roku strona Cryptome.org stała się ofiarą ataku zniesławiającego (defacement).