Microsoft chce budować centra danych na dnie oceanu!

Microsoft chce budować centra danych na dnie oceanu!01.02.2016 14:47
Microsoft chce budować centra danych na dnie oceanu!
Źródło zdjęć: © Sergey Novikov - Fotolia.com

Dwa największe problemy występujące w dowolnym działającym centrum danych? Koszty chłodzenia tych wszystkich komputerów i przestrzeń, jaką zajmują. Wydaje się, że gigant z Redmond wpadł na świetny pomysł, dzięki któremu oba te problemy znikną. Pod wodą.

Projekt Natick to nowa inicjatywa Microsoftu, dzięki której być może już za kilka lat całkiem normalnym będzie to, że duże centra danych umieszczane są pod wodą. Zanim jednak dojdzie do masowego "zatapiania" komputerów, firma musi przeprowadzić cały szereg testów, które już się zaczęły.

Kapsuła o średnicy 2,5 metra została zatopiona na dnie Pacyfiku, tuż przy miasteczku San Luis Obispo w centralnej Kalifornii. Naukowcy Microsoftu umieścili w niej ponad 100 czujników, które na bieżąco sprawdzały ciśnienie, wilgotność i inne warunki. Mogli się dzięki temu przekonać, czy ich koncepcja, polegająca na pozostawieniu bardzo drogiego sprzętu elektronicznego na dnie oceanu, ma jakikolwiek sens.

Co się okazało?

Takie rozwiązanie nie tylko ma sens - warunki w kapsule z maszyną testową okazały się na tyle dobre, że przez 105 dni, które spędziła pod wodą, przydzielono jej nawet kilka komercyjnych zadań z chmury Microsoft Azure. Do tego, oprócz braku problemów z chłodzeniem, dno oceanu zapewnia też dwa dodatkowe atuty: bardzo tani grunt, do tej pory praktycznie niewykorzystywany, który, żeby było jeszcze piękniej, znajduje się bardzo blisko dużych, nadbrzeżnych aglomeracji miejskich. A jak wiadomo - im bliżej znajduje się serwer, tym szybciej (zakładając, że reszta warunków jest idealna) można się z nim połączyć.

Co prawda w razie awarii w środku nocy, ciężko byłoby wysłać serwisanta na dno oceanu, ale kto wie? Może podwodne centra danych wykreują kilka nowych, ciekawych profesji (głębinowy serwisant IT?).

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Xbox One nadal za PlayStation 4

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)