Merkury na tle Słońca. Relacja na żywo z tranzytu Merkurego [WIDEO]

Strona głównaMerkury na tle Słońca. Relacja na żywo z tranzytu Merkurego [WIDEO]
11.11.2019 15:59
Merkury na tle Słońca. Relacja na żywo z tranzytu Merkurego [WIDEO]
Źródło zdjęć: © NASA

Właśnie jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia – przez tarczę słoneczną przechodzi Merkury. Do zaobserwowania tego zjawiska wystarczy lornetka z odpowiednim filtrem zapewniającym bezpieczeństwo dla oczu, ale można je również zobaczyć poprzez relację wideo.

Tranzyt Merkurego trwa. To dopiero czwarte tego rodzaju wydarzenie w XXI wieku. W tym stuleciu zdarzy się to jeszcze tylko dziesięć razy, ale na półkuli północnej będzie widocznie jedynie trzykrotnie. Cały proces potrwa pięć i pół godziny, a tranzyt będzie widoczny w większości regionów Ziemi. Planeta ta na tle Słońca wygląda, jak mała kropka, przypominająca czubek szpilki.

W Polsce tranzyt zaczął być widoczny o godzinie 13:35, a potrwa do 19:04. Obserwowanie całego zjawiska zostanie niestety uniemożliwione przez zachód Słońca. Jednak cały czas można obserwować ten proces poprzez relację na żywo w serwisie YouTube:

Jak bezpiecznie obserwować tranzyt Merkurego?

Trzeba pamiętać, że na Słońce nie można patrzeć bezpośrednio, niezależnie czy mówimy tu o "gołym oku", czy o sprzęcie optycznym.
Najbezpieczniejszym sposobem jest obserwacja za pośrednictwem teleskopu, który rzutuje obraz Słońca na biały ekran. Kolejną metodą jest zastosowanie specjalnych filtrów chroniących oczy.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)