Merkury na tle Słońca. Relacja na żywo z tranzytu Merkurego [WIDEO]

Merkury na tle Słońca. Relacja na żywo z tranzytu Merkurego [WIDEO]
Źródło zdjęć: © NASA

11.11.2019 15:59, aktual.: 13.11.2019 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia – przez tarczę słoneczną przechodzi Merkury. Do zaobserwowania tego zjawiska wystarczy lornetka z odpowiednim filtrem zapewniającym bezpieczeństwo dla oczu, ale można je również zobaczyć poprzez relację wideo.

Tranzyt Merkurego trwa. To dopiero czwarte tego rodzaju wydarzenie w XXI wieku. W tym stuleciu zdarzy się to jeszcze tylko dziesięć razy, ale na półkuli północnej będzie widocznie jedynie trzykrotnie. Cały proces potrwa pięć i pół godziny, a tranzyt będzie widoczny w większości regionów Ziemi. Planeta ta na tle Słońca wygląda, jak mała kropka, przypominająca czubek szpilki.

W Polsce tranzyt zaczął być widoczny o godzinie 13:35, a potrwa do 19:04. Obserwowanie całego zjawiska zostanie niestety uniemożliwione przez zachód Słońca. Jednak cały czas można obserwować ten proces poprzez relację na żywo w serwisie YouTube:

Jak bezpiecznie obserwować tranzyt Merkurego?

Trzeba pamiętać, że na Słońce nie można patrzeć bezpośrednio, niezależnie czy mówimy tu o "gołym oku", czy o sprzęcie optycznym.
Najbezpieczniejszym sposobem jest obserwacja za pośrednictwem teleskopu, który rzutuje obraz Słońca na biały ekran. Kolejną metodą jest zastosowanie specjalnych filtrów chroniących oczy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)