Medyczne karty pacjenta - projektem Open Source

Medyczne karty pacjenta - projektem Open Source

Medyczne karty pacjenta - projektem Open Source
Źródło zdjęć: © Gizmodo
20.06.2011 12:46

Brytyjscy naukowcy opracowali tanie rozwiązanie systemu elektronicznej karty pacjenta. Aplikacje dla karty można rozwijać na zasadzie Open Source

Brytyjscy naukowcy opracowali tanie rozwiązanie systemu elektronicznej karty pacjenta. Aplikacje dla karty można rozwijać na zasadzie Open Source - poinformował magazyn "Technology Review".

Naukowcy z City University London stworzyli rozwiązanie elektronicznej karty pacjenta MyCard oparte na karcie inteligentnej dużej pojemności - Smart Card - wyposażonej w łącze USB. Zainstalowano na niej układ składowania danych umożliwiający zapisywanie plików w teczkach dotyczących chorób, automatycznie powiązanych z wynikami badań. Wyniki te można zapisać w każdym dostępnym formacie tekstowym i graficznym.

Obraz

Oprogramowanie karty i aplikacje do niej, stworzone przez informatyków z Coventry University, to projekt Open Source - z wolnym dostępem do źródeł aplikacji, które można pobrać i modyfikować według swoich potrzeb.

Aplikacje stworzone przez brytyjskich naukowców i informatyków umożliwiają m.in. wystawianie recept jako dokumentów zamkniętych, których nie można modyfikować czy oznaczanie drukowanych recept papierowych dla uniknięcia fałszerstwa. Zabezpieczenie danych jest możliwe przez ich szyfrowanie, dostęp poprzez unikalny PIN i hasło. Aplikacje bezpieczeństwa są także stworzone w modelu Open Source.

Rozwiązanie opracowane przez brytyjskich naukowców, działa pod wszystkimi najczęściej stosowanymi systemami operacyjnymi - zarówno Windows XP jak Vista czy Windows 7. oraz Mac OS i Linux. Uruchomienie karty w komputerze nie wymaga żadnej instalacji dodatkowych aplikacji - aplikacje są zainstalowane na karcie i działają z niej.

MyCard przeznaczono dla krajów rozwijających się, stąd jego komponenty są tanie i łatwe w instalacji, a sam system jest dość prosty. Znajduje się obecnie w fazie testów. Podobne rozwiązanie o nazwie SmartCare sprawdziło się już Zambii i jest obecnie instalowane w Etiopii i Południowej Afryce.

Aplikacje kart pacjenta, podobne do polskiego projektu Rejestru Usług Medycznych, są jednymi najistotniejszych systemów w administracji publicznej nie tylko w państwach Unii Europejskiej, ale i w krajach rozwijających się. Ich wdrożenie ma zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej, scalić informacje medyczne o pacjencie, ułatwić pozyskiwanie danych przez lekarzy, usprawnić sam proces leczenia i zapobiec nadużyciom.

Wielkim problemem tego typu wdrożeniach są jednak koszty - system obsługujący takie karty jest niemal zawsze drogim rozwiązaniem, a rozmaitość przepisów, regulacji prawnych i finansowych dotyczących lokalnych służb zdrowia, zawsze utrudnia i przedłuża wdrożenia.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)