Medyczna dumka na dwa serca. Tętno ludzi słuchających tej samej historii ulega synchronizacji
Od dawna wiadomo, że w odpowiednich okolicznościach, niektóre mechanizmy biologiczne różnych ludzi mogą ulegać wzajemnemu dostrojeniu. Dotyczy to również bicia serca.
18.09.2021 16:56
Badania przeprowadzone w kilku placówkach – Paris Brain Institute, College of New York oraz University of Birmingham – dowiodły, że kiedy ludzie są wystawieni na te same "bodźce narracyjne", ich serca zaczynają bić w podobnym rytmie. Innymi słowy, jeśli słuchamy jakiejś ciekawej historii lub oglądamy film z osobą towarzyszącą, nasze tętna w końcu ulegną dostrojeniu.
W ramach doświadczenia neurolodzy monitorowali ochotników za pomocą elektrokardiogramu, podczas słuchania tego samego audiobooka. Szybko zauważono, że akcja serca wszystkich badanych zmieniała się w zbliżony sposób, zależnie od następujących w opowieści zwrotów akcji. Tętno przyśpieszało i spowalniało w niemal tych samych momentach.
W drugim etapie naukowcy sprawdzali reakcje uczestników już nie podczas słuchania porywających historii, lecz w trakcie oglądania nudnych filmów edukacyjnych lub instruktarzowych. Co interesujące, również i w tym przypadku serca badanych osób dążyły do synchronizacji. Jednocześnie, kiedy pojedynczy ochotnik był proszony o odliczanie w myślach, mające odwrócić ich uwagę od treści wideo, rytm ulegał rozstrojeniu.
Jak tłumaczy współautor publikacji, Jacobo Sitt: "Nie chodzi tylko o emocje, ale o zaangażowanie, uwagę i rozumienie tego o czym słuchamy. Serce reaguje na sygnały docierające z mózgu". Zgodnie z powyższym, należy przyjąć, że warunkiem synchronizacji jest pełne skupienie na odbiorze tej samej historii.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: P. Pérez, J. Madsen, L. Banellis, Conscious processing of narrative stimuli synchronizes heart rate between individuals, "Cell Reports".