Media społecznościowe pomogą rzucić palenie papierosów

Media społecznościowe pomogą rzucić palenie papierosów12.06.2015 13:03
Media społecznościowe pomogą rzucić palenie papierosów
Źródło zdjęć: © Fotolia | Brian Jackson

Faktem jest, że palenie papierosów jest bardzo niezdrowe. Niestety zerwanie z nałogiem jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Przy dłuższym okresie palenia nie da się skutecznie oczyścić organizmu ze zgromadzonych toksyn. Dlatego najlepiej w ogóle nie zaczynać.

Faktem jest, że palenie papierosów jest bardzo niezdrowe. Niestety zerwanie z nałogiem jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Przy dłuższym okresie palenia nie da się skutecznie oczyścić organizmu ze zgromadzonych toksyn. Dlatego najlepiej w ogóle nie zaczynać.

Okazuje się, że w jednym wypalanym papierosie, znajdziemy aż 4 tysiące związków chemicznych oraz pierwiastków, które charakteryzują się silnym działaniem toksycznym czy rakotwórczym. Ponadto paląc papierosy narażamy się na wiele poważnych chorób m.in. nowotwory, choroby układu oddechowego.

Niestety co roku palenie papierosów zabija miliony ludzi na całym świecie. Pomimo licznych kampanii społecznych informujących o szkodliwości palenia nadal przybywa osób rozpoczynających swoją przygodę z papierosem.

Okazuje się, że jest dużo prostszy sposób, aby podjąć walkę z nałogiem. Wystarczy w tym celu korzystać z pomocy portali społecznych o tematyce zdrowotnej.

Canadian Cancer Society opracował program _ Break It Off _, który ma pomóc młodym, dorosłym osobom w rzuceniu palenia za pomocą mediów społecznościowych. Osoby biorące udział w badaniu podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich korzystała z tradycyjnych metod w walce z nałogiem m.in. gorąca linia. Natomiast druga grupa korzystała ze wsparcia za pomocą portali społecznościowych.

Po trzech miesiącach badań, okazało się, że spośród osób korzystających z gorącej linii palenie rzuciło tylko 1. procent. Natomiast w grupie korzystających z witryn sieci społecznościowych - 32 procent.
Po przeanalizowaniu wyników badań stwierdzono, że osoby korzystające z portali społecznościowych poświęconych zdrowiu, mają mniejsze trudności z rzuceniem nałogu.

Rzucającym palenie pomagają w sieci społecznościowe grupy wsparcia, które często tworzą byli palacze. Dzięki temu łatwiej jest im otrzymywać, jak i również dawać wsparcie. Ponadto użytkownicy znajdują wspólną płaszczyznę porozumienia się, wymyślają sposoby na niepalenie, a także budują poczucie zaufania.

Wyniki badań potwierdzają, że osoby korzystające z witryn sieci społecznościowych poświęconym zdrowiu nawiązują silne relacje społeczne z innymi ludźmi, którzy borykają się z podobnymi problemami. Dzięki temu palacze w krótszym czasie są w stanie porzucić nałóg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)