Trwa ładowanie...

Masywna asteroida zbliża się do Ziemi. NASA ocenia, czy czeka nas "koniec świata"

NASA ostrzegła, że już dzisiaj 17 grudnia, asteroida zbliżona rozmiarami do Wielkiej Piramidy w Gizie znajdzie się w sąsiedztwie Ziemi. Czy kosmiczna skała może sprowadzić "koniec świata"?

Share
Masywna asteroida zbliża się do Ziemi. NASA ocenia, czy czeka nas "koniec świata"Źródło: iStock.com, fot: RomoloTavani
d3xcl8g

Według Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) do Ziemi zbliża się asteroida XF 2019 z prędkością ponad 85 000 km/h. Kosmiczna skała ma ok. 140 m średnicy i mimo że została sklasyfikowana do grupy Apollo, to nie stanowi ona zagrożenia dla życia na naszej planecie.

Asteroida XF 2019 podobnie, jak inne sklasyfikowane do grupy Apollo poruszają się w obrębie Układu Słonecznego, a jej orbita przecina się z orbitami planet - Marsa, Ziemi, Wenus i Merkurego. XF 2019 została po raz pierwszy zauważona 25 listopada tego roku i szacuje się, że ponownie przetnie orbitę Ziemi dopiero 18 sierpnia 2029 roku.

d3xcl8g

17 grudnia 2019 roku, asteroida zbliży się do Ziemi, jednak jeśli nie dojdzie do żadnych zmian, nie ma szansy na to, by XF 2019 w jakikolwiek sposób zagroziła planecie. Biorąc jednak pod uwagę rozmiar i aktualną prędkość, asteroida nie spłonęłaby w atmosferze, a uderzyła w powierzchnię Ziemi. Z tego względu jest monitorowana przez specjalistów NASA.

Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3xcl8g

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xcl8g
d3xcl8g
Więcej tematów